rodzina i teściowa
Polecane Społeczeństwo

Jak żyć w zgodzie z teściową?

Wstępowanie w związek małżeński to piękne i romantyczne wydarzenie. Narzeczeni stają się z dniem ślubu mężem i żoną, jedną rodziną.

Warto jednak pamiętać o tym, że tworzą oni nową rodzinę nie tylko ze sobą nawzajem. Familia powiększa się bowiem też o najbliższych małżonka. Szczególny wpływ na życie młodego małżeństwa mogą mieć rodzice.

Bywa tak, że wtrącają się oni w sprawy dzieci, nie pozwalając im podejmować samodzielnych decyzji. Najczęściej pojawiają się problemy z teściową – to mamy czasem mają tendencję do nadmiernej opiekuńczości względem dorosłych dzieci. Jak zatem żyć w zgodzie z teściową, a jednocześnie nie dać sobie zabrać prywatności i suwerenności?

 

Niezależność

 

Jeśli rodzice wspomagają młode małżeństwo finansowo, często chcą wiedzieć, co oni z tymi pieniędzmi robią. Trudno się dziwić, że interesują się, na co ich dzieci wydają ich pieniądze, a czasem są nawet niezadowoleni z ich wyborów konsumenckich.

Sposób na teściową, która komentuje z dezaprobatą kolejne zakupy to po prostu finansowa niezależność. Należy przedyskutować z małżonkiem, czy warto korzystać z pomocy finansowej rodziców, jeśli ma się to wiązać z ciągłymi kłótniami, złośliwościami, komentarzami. Być może lepsze będzie skromniejsze życie za mniejszą sumę, ale za to pozbawione niepotrzebnego stresu.

 

Asertywność

 

Asertywność to cecha, która pomaga żyć w zgodzie z teściową, ale nie tylko. Przydaje się ona właściwie w każdej relacji. Jest to między innymi umiejętność stawiania jasnych granic. Warto zadbać o to już na początku małżeństwa, ustalić to najpierw z mężem lub żoną, a później z rodzicami obu stron. W jakich sprawach możemy poradzić się rodziców, których kwestii nie poruszamy w ich towarzystwie, jak często chcemy ich odwiedzać… Każda para odpowie na te pytania inaczej, ważne, aby ustalić to już na początku i trzymać się konsekwentnie tych zasad.

 

Warto pamiętać, że teściowie to też ludzie i we wzajemnych kontaktach kierować się przede wszystkim ludzką serdecznością i życzliwością. Wówczas możemy liczyć na to samo z ich strony.

———–
Zdjęcie: tookapic.com/Robert de Bock
CC-License: CC0

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij