Zgłoszenie sygnalisty – na czym polega? Poznaj najważniejsze informacje

Sygnalista to osoba, która posiada informacje na temat naruszenia prawa i wykorzystując możliwe kanały zgłoszeniowe przekazuje tę informację. Przekazanie informacji o nieprawidłowości może nastąpić z wykorzystaniem kanału wewnętrznego, kanału zewnętrznego lub ujawnienia publicznego.

Wewnętrzny kanał przyjmowania zgłoszeń

Wewnętrzny kanał przyjmowania zgłoszeń mają obowiązek udostępnić podmioty prawne, czyli podmioty prywatne i publiczne. Kanał ten mają prawo wykorzystać m.in. osoby wykonujące pracę na rzecz podmiotu, jak również wolontariusze, stażyści, kandydaci do pracy. Zgłosić naruszenie może również przedsiębiorca, akcjonariusz lub wspólnik, a także funkcjonariusz i żołnierz zawodowy. Zgłoszenia wewnętrzne można przyjmować w postaci ustnej, papierowej lub elektronicznej. Kanał zgłoszeń wewnętrznych może zostać pominięty przez sygnalistę. W sytuacji kiedy obawia się działań odwetowych lub nie ma możliwości dokonania zgłoszenia wewnętrznego.

Zewnętrzny kanał przyjmowania zgłoszeń

Taki kanał powinien być udostępniony sygnalistom przez Rzecznika Praw Obywatelskich oraz organy publiczne. Instytucje te przygotowują procedurę zgłoszeń zewnętrznych i udostępniają kanał zgłoszeniowy. Tak jak w przypadku kanału zgłoszeniowego informacje o naruszeniach będą przyjmowane w formie ustnej, pisemnej lub elektronicznie. Rzecznik Praw Obywatelskich nie będzie zajmował się wykonywaniem działań następczych. Będzie tylko analizował zgłoszenie pod kątem adekwatności, a następnie – jeżeli będzie to zasadne – przekaże odpowiedniemu organowi publicznemu, który będzie podejmował działania następcze.

Ujawnienie publiczne

Na ujawnienie publiczne może zdecydować się sygnalista, który dokonał zgłoszenia wewnętrznego, a następnie zgłoszenia zewnętrznego lub od razu zgłoszenia zewnętrznego, ale podmiot nie podjął żadnych działań, ani nie dotrzymał wymaganych terminów przekazania informacji, o czym można przeczytać więcej na https://sygnalista24.info/sygnalista-kto-to/. Osoba zgłaszająca będzie chroniona również wtedy, kiedy sądzi, że naruszenie może stanowić bezpośrednie zagrożenie interesu publicznego oraz obawia się działań odwetowych. Może również obawiać się, że przy zgłoszeniu zewnętrznym pewne okoliczności sprawią, że nie będzie możliwe skuteczne przeciwdziałanie naruszeniu.

1 thought on “Zgłoszenie sygnalisty – na czym polega? Poznaj najważniejsze informacje”

  1. Sygnalista, to inaczej szpicel i donosiciel. Możecie mydlić,że że względu na poważne sprawy, taka postawa jest dopuszczalna, ale też grozi za to, to co od zawsze.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.