Awarie samochodu zdarzają się często. Jednak wbrew pozorom dotyczą nie tylko podzespołów. Zdecydowanie częściej zdarzają się awarie zderzaków. Na szczęście nie trzeba od razu wybierać się do mechanika, gdyż naprawę można wykonać samodzielnie i wbrew pozorom wcale nie jest to takie trudne. Dziś podpowiemy Wam, jak naprawić plastikowy zderzak samochodu.
Jak usunąć drobne rysy ze zderzaka?
Są osoby, które rzeczywiście są skrajnymi estetami i przeszkadzają im nawet drobne rysy na zderzaku. Na szczęście ich naprawa jest niezwykle szybka i przy tym łatwa. Na początek należy dokładnie wyczyścić miejsce, które będziemy naprawiać. Należy do tego celu użyć gąbeczki oraz dedykowanego środka czyszczącego. Gdy powierzchnia jest już czysta, osuszamy ją, wykorzystując ściereczkę z mikrofibry. Warto jeszcze odtłuścić powierzchnię. Kolejny etap jest dość czasochłonny. Otóż polega on na naniesieniu pasty ściernej. Należy nakładać ją okrężnymi ruchami i wielokrotnie powtarzać tę czynność, aż rysy nie będą widoczne. Alternatywą dla tego rozwiązania jest zastosowanie papieru ściernego o gramaturze powyżej 400, przy czym pamiętajcie, że należy go dociskać bardzo delikatnie. Zasadniczo cała praca już za Wami. Wystarczy tylko użyć pisaka, którym pomalujecie dane miejsce.
Gdy awaria jest większa – jak skleić plastikowy zderzak?
O ile usuwanie rysy czy rys ze zderzaka wydaje się łatwe, o tyle zdecydowanie trudniejsze wydaje się klejenie zderzaka. Ale nic bardziej mylnego, wystarczy tylko odpowiedni klej do plastiku i gotowe. Oczywiście pierwszym krokiem jest umycie i odtłuszczenie zderzaka. Zastosujcie aktywną pianę, która rozpuści zabrudzenia. Po tym etapie możemy już rozpocząć klejenie. Mocny klej do plastiku jest tutaj niezbędny, przy czym pamiętajcie, aby dany element kleić zawsze od wewnątrz. Po sklejeniu danych elementów przytrzymujecie je, tak aby klej do plastików lepiej się związał, a ewentualny nadmiar możecie usunąć, używając papieru ściernego.
Klejenie zderzaków samochodowych – jakie kleje wybrać?
Klejenie zderzaków rzeczywiście może być niezwykle efektywne, jednak kluczem do sukcesu, a więc świetnego wykonania pracy jest w tym przypadku nie tylko zaangażowanie, ale przede wszystkim niezbędne jest użycie spoiwa. Absolutnym must have są tutaj kleje dwuskładnikowe do plastiku. W przypadku naprawdę solidnych i dużych pęknięć, które dodatkowo są głębokie, niezbędne jest rozszerzenie szczelin, zabezpieczenie powierzchni i oszlifowanie miejsca naprawy. Pamiętajcie, że mycia i odtłuszczania w żadnym wypadku nie można pominąć, gdyż wtedy klej nie zyska swojej przyczepności. Możecie dodatkowo zastosować podkład gruntujący, który rzeczywiście zwiększa przyczepność kleju do plastiku. Aby przytrzymać owe pęknięcia i aby klej mógł się szybko i dobrze związać, warto zastosować metalowe klamry, ewentualnie aluminiowe siatki wzmacniające. Dla zyskania pewności, że klej dobrze zwiąże ten materiał, należy poczekać nawet 48 godzin. Po tym czasie będziecie mieć pewność, że wiązanie jest naprawdę mocne. Po sklejeniu powierzchni należy zastosować jeszcze obróbkę mechaniczną, po to, by uzyskać idealną gładkość. Najtrudniejsze wydaje się jednak lakierowanie i rzeczywiście trudno się z tym nie zgodzić. Jeżeli jednak dobierzecie odpowiedni kolor bazowy, to i taka praca może przebiec szybko. Pamiętajcie jeszcze o tym, że kolor bazowy dobiera się na podstawie kodu koloru, który zapisany jest w numerze VIN samochodu.
Jak dobrze skleić zderzak?
Do klejenia plastiku najlepiej sprawdzają się kleje dwuskładnikowe. Rzeczywiście zapewniają one mocne wiązanie, ale też ich użytkowanie nie jest trudne. Wystarczy tylko zastosować odpowiednie proporcje i dokładnie wymieszać. Pamiętajcie, że taki klej naprawdę bardzo szybko wysycha, zatem musicie pracę wykonać wręcz ekspresowo, bo wykonanie korekt, nie jest już wcale łatwe. Do plastiku bardzo dobrze sprawdzają się kleje epoksydowe, a więc takie, które są na bazie żywic. Możecie również postawić na kleje poliuretanowe, które sprawdzą się też do innych tworzyw sztucznych. Do mniejszych awarii, a więc mniejszych pęknięć lepiej zastosować kleje akrylowe na bazie metakrylu, on również bardzo szybko się wiąże.