Jak ćwiczyć pamięć i koncentrację

Pamięć i umiejętność koncentracji odgrywają kluczową rolę w procesie uczenia się. Powinny być ćwiczone i wzmacniane od najmłodszego okresu. Pamięć niećwiczona ma cechy pamięci krótkotrwałej. Przyswojone informacje bardzo szybko zostają zapomniane. Działa na zasadzie „zakuć, zdać, zapomnieć”. W rezultacie tak przyswojone informacje są bezużyteczne.

Pamięć

Pamięć człowieka działa, w uproszczeniu jak pamięć komputera. Pamięć robocza to odpowiednik pamięci RAM, którą wykorzystujemy do wykonania konkretnego zadania. Pamięć długotrwała to pamięć ROM, przechowywana na dysku do wielokrotnego wykorzystywania.

Pamięć długotrwała służy do dalszego zdobywania i poszerzania wiedzy. Pozwala na wykorzystywanie informacji wcześniej zdobytych. Musi być jednak nieustannie ćwiczona.

Ćwiczenie pamięci powinno być dostosowane od wczesnych miesięcy i dostosowane do wieku:

  • najmłodsi uczą się pojedynczych słów, krótkich wierszyków,
  • u dzieci starszych pamięć doskonale rozwijają różnego rodzaju gry logiczne,
  • starsi uczniowie i studenci powinni ćwiczyć pamięć poprzez czytanie (najlepsza metoda), kojarzenie i gry strategiczne.

Nie wszyscy wiedzą jak ćwiczyć pamięć, brak im silnej woli. Dla nich powstało wiele szkół i kursów, które opracowały specjalne ćwiczenia na pamięć i koncentrację. Pozwalają one na opanowanie odpowiednich nawyków i technik.

Koncentracja

Umiejętność koncentracji i selekcji docierających do nas informacji to podstawa sprawnego funkcjonowania pamięci. Mózg nie zapamięta przekazu, jeśli będzie mu towarzyszyć szereg innych dodatkowych bodźców. Warunkiem skutecznego zapamiętywania jest koncentracja.

Opracowano szereg metod sprzyjających koncentracji:

  • techniki relaksacyjne,
  • odpowiednia muzyka,
  • techniki izolacji od bodźców zewnętrznych.

O niektórych osobach mówi się, że mają podzielną uwagę. One po prostu potrafią selekcjonować docierające do nich informacje, wiedzą jak się skoncentrować . Ważne informacje zapamiętują, nieistotne ignorują.

Pamięć działa trochę jak mięsień. Używany jest sprawny i pięknie się prezentuje. Zaprzestanie treningów oznacza osłabienie. Podobnie pamięć wymaga ciągłego ćwiczenia, bez względu na wiek. W wieku starszym powinna być ćwiczona systematycznie, ponieważ synapsy odpowiedzialne za pamięć ulegają osłabieniu. Najlepszym treningiem pamięci jest czytanie, nie wymaga specjalnych zabiegów, ćwiczy pamięć podręczną i długotrwałą.

———–
Zdjęcie: pixabay.com/mike1154
CC-License: CC0

1 thought on “Jak ćwiczyć pamięć i koncentrację”

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.