Czy inwestycja w mieszkanie pod wynajem to dobry pomysł w 2022 roku?

Posiadanie mieszkania pod wynajem było w ostatnich latach jednym z najlepszych źródeł pasywnego zysku. Po trudnym dla branży okresie pandemii ceny najmu mieszkań pod koniec 2021 i na początku 2022 roku zaczęły wreszcie wracać do swojego wcześniejszego poziomu. Wtedy wybuchła wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja wpadła w galop i zaczęły się poważne podwyżki stóp procentowych. Zastanawiasz się, czy to dobry moment, aby inwestować w mieszkanie pod wynajem? Sprawdź, czy to nadal bezpieczna lokata kapitału.

Wynajem mieszkań w Warszawie i innych dużych miastach był przez wiele lat najlepszym sposobem na uzyskanie dochodu pasywnego. Obecnie, ze względu na chwiejną sytuację gospodarczą, wielu inwestorów poważnie zastanawia się, czy warto lokować pieniądze w nieruchomości. Odpowiedź brzmi – tak. Poniżej znajdziesz argumenty, które potwierdzą, że 2022 rok jest nadal dobrym momentem na lokowanie pieniędzy w mieszkania pod wynajem.

Wzrost wartości nieruchomości

Wbrew problemom gospodarczym w kraju, ceny nieruchomości stale rosną. Prognozy specjalistów nie wskazują również, aby sytuacja ta miała się zmienić. Jeśli myślisz o zainwestowaniu pieniędzy w mieszkanie na wynajem w Warszawie lub w mniejszych miastach, to jest optymalny czas. W tej chwili na zakup przeznaczysz znacznie mniej niż za rok czy dwa lata. Dodatkowo wartość Twojej nabytej nieruchomości będzie z miesiąca na miesiąc rosła.

Coraz wyższe ceny za wynajem

Rosnąca inflacja przekłada się nie tylko na coraz wyższe ceny produktów, ale też usług oraz najmu. W większości miast w Polsce ceny najmu rok do roku wzrosły o kilka punktów procentowych. Nie wygląda na to, aby tendencja ta miała się w najbliższych miesiącach odwrócić. W przypadku mieszkań inwestycyjnych kupionych na kredyt, wyższe koszty wynikające z podwyżek stóp procentowych będą „przerzucane” na wynajmujących poprzez podwyżkę odstępnego za wynajem.

Większe zainteresowanie najmem

Czy rosnące ceny wynajmu odstraszą potencjalnych wynajmujących? Rzeczywiście, po pandemii i przy wzroście cen z najmu pod koniec 2021 i na początku 2022 roku masowo rezygnowali studiujący lub wchodzący na rynek pracy przedstawiciele młodego pokolenia Z. Ze względu na wybuch wojny w Ukrainie i silne ruchy migracyjne fal uchodźców do Polski, można dostrzec jednak zwiększone zainteresowanie wynajmem nieruchomości mieszkalnych – zwłaszcza w dużych miastach. Według rządowych statystyk do Polski przybyło już ponad 2,6 miliona Ukraińców. Większość z nich szuka lokali do zamieszkania – na wynajem, ponieważ planuje zostać w Polsce na dłużej.

Rosnące koszty kredytów

Interesuje Cię wynajem mieszkań w Warszawie, Krakowie czy innych miastach? Chcesz sfinansować tę inwestycję w całości lub częściowo kredytem hipoteczny? Mamy złą wiadomość – taniej już nie będzie, przynajmniej przez najbliższe miesiące, a może i lata. Rosnące w rekordowym tempie stopy procentowe zdecydowanie podwyższają koszty kredytu. Trudniej też będzie otrzymać kredyt ze względu m.in. na wyższe ceny nieruchomości, a więc też wysokość wkładu własnego.

Jeśli wynajem mieszkań w Warszawie, to tylko Z NAMI! Oferujemy kompleksowe zarządzanie najmem nieruchomości. Sprawdź naszą ofertę.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.