Rozwód z orzekaniem o winie – wady i zalety

Udało Ci się podjąć decyzję o zakończeniu małżeństwa, jednak nadal nie masz pewności, czy warto decydować się na rozwód z orzekaniem o winie? Sprawdź, jakie są największy wady i zalety takiego rozwiązania.

Na czym polega rozwód z orzekaniem o winie?

Osoby, które decydują się na rozwód, mają do wyboru dwie możliwości – rozwód z orzekaniem o winie lub bez niego. W przypadku rozwodu bez orzekania o winie, do zakończenia małżeństwa dochodzi w sposób polubowny, a strony najczęściej dogadują się między sobą w najważniejszych kwestiach. Jeżeli jednak para (lub jeden z małżonków) zechce rozwodu z orzekaniem o winie, podczas postępowania sądowego wskazana zostanie osoba, która ponosi odpowiedzialność za rozpad małżeństwa.

To jednak nie wszystko. Osoba, która będzie winna zakończeniu związku małżeńskiego, poniesie szereg konsekwencji. Mowa tu między innymi o poniesieniu kosztów postępowania sądowego. Orzeczenie o winie wpływa także na alimenty. Otóż małżonek niewinny może żądać od małżonka winnego alimentów, i to niezależnie od tego, w jakiej sytuacji finansowej się one znajduje. Nie działa to jednak odwrotnie – małżonek winny nie może żądać alimentów od małżonka niewinnego.

Rozwód z orzekaniem o winie – wady i zalety

Przed podjęciem decyzji o rozwodzie z orzekaniem o winie warto dowiedzieć się, jakie są największe wady i zalety takiego rozwiązania. Wśród wad wymienić należy przede wszystkim dłuższy czas trwania postępowania niż w przypadku rozwodu bez orzekania o winie. Wynika to z faktu, że sąd musi mieć naprawdę solidne podstawy do tego, aby orzec, czy jeden z małżonków jest winien rozpadu małżeństwa. Wśród najczęstszych przyczyn wymienić można alkoholizm, przemoc czy zdradę małżeńską. Zdarza się jednak, że sytuacja nie jest tak oczywista, a udowodnienie winy zajmuje wiele czasu. Warto pamiętać, że obowiązek udowodnienia winy leży po stronie małżonka niewinnego, który obwinia drugą stronę.

Warto wspomnieć o tym, że niejednokrotnie małżonkowie są także rodzicami, a przedłużające się postępowanie, podczas którego rodzice prowadzą zaciętą walkę, może negatywnie odbijać się na dzieciach. Należy więc rozważyć, czy rzeczywiście decydowanie się na rozwód z orzekaniem o winie jest dobrym pomysłem. Czasem bowiem polubowne zakończenie małżeństwa, włącznie z ustaleniem, jak ma wyglądać dalsza opieka nad dziećmi, może być lepszym rozwiązaniem. Pamiętajmy, że byli małżonkowie, którzy mają dzieci, prawdopodobnie pozostaną w dalszym kontakcie – a dzieci są niezwykle wrażliwie na to, jak wyglądają relacje rodziców w takich sytuacjach.

Jeśli chodzi o zalety, niewątpliwym plusem rozwodu z orzekaniem o winie jest możliwość dochodzenia od małżonka winnego alimentów, a także – bardzo często – nierówny podział majątku, gdzie większą korzyść odnosi małżonek niewinny: https://slupinska.eu/blog/rozwod-z-orzeczeniem-o-winie-co-daje/. Wiele osób decyduje się też na rozwód z orzekaniem o winie z powodu… poczucia satysfakcji, który towarzyszy postępowaniu i orzeczeniu sądu w momencie, gdy wina drugiej strony zostaje udowodniona. Trudno się temu dziwić – rozpad małżeństwa jest bardzo trudnym przeżyciem, szczególnie jeśli drugi z małżonków doprowadził do niego w sposób w pełni świadomy.

Rozwód z orzekaniem o winie – podsumowanie

Rozwód jest sytuacją niezwykle stresującą, szczególnie wtedy, gdy jest to rozwód z orzekaniem o winie. Właśnie dlatego warto zdecydować się na wsparcie doświadczonego w sprawach rozwodowych prawnika, dzięki któremu całe postępowanie przebiegnie sprawnie i z jak największą korzyścią dla reprezentowanego małżonka: https://slupinska.eu.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.