Jaka mata grzejna do łazienki?

Maty podłogowe doskonale sprawdzają się do ogrzewania całego domu. Dotyczy to dosłownie każdego pomieszczenia, w tym łazienki. Trudno się temu dziwić, zważywszy na ich zalety, do których zalicza się m.in. wygoda użytkowania, niski koszt eksploatacji czy prosty montaż. W kwestii takiej, jak mata podłogowa, ogrzewanie łazienki wydaje się więc rozsądnym pomysłem. Jaki model jednak wybrać? Zastanówmy się przez chwilę nad najważniejszymi aspektami produktu, aby dokonać właściwej decyzji przy zakupie.

Jakiego rodzaju mata podłogowa do ogrzewania sprawdzi się najlepiej?

Na rynku można bez problemu dostać dwa rodzaje mat podłogowych: wodne oraz elektryczne. Różnica między nimi nie polega wyłącznie na sposobie ogrzewania, choć warto zaznaczyć, że modele wykorzystujące ciepłą wodę i tak potrzebują zasilania urządzeń podgrzewających i rozprowadzających ciecz.

Naturalnym wyborem wydają się jednak maty grzejne wodne. Składają się z sieci rurek, które ocieplają pomieszczenie podgrzaną do odpowiedniej temperatury cieczą. Niemniej jest to drogie rozwiązanie. Co prawda eksploatacja należy do tańszych, jednak koszt inicjalny (materiały + robocizna) sprawia, że modele wodne nie cieszą się dużą popularnością.

Dobrym sposobem na oszczędzenie pieniędzy jest alternatywa, czyli elektryczna mata podłogowa Ogrzewanie łazienki z jej pomocą to równie skuteczne rozwiązanie. Posiada standardowe kable grzejne, których zadaniem jest rozprowadzanie ciepła po całym pomieszczeniu.

Po wyborze rodzaju należy jeszcze przyjrzeć się, czy dany produkt jest przystosowany do łazienkowego wykończenia podłogi, czyli najczęściej płytek. Istnieją bowiem maty pod panele, terakoty, kamień naturalny i tym podobne materiały.

Jaką moc musi mieć mata grzewcza podłogowa?

To tylko pozornie najbardziej problematyczna część wyboru odpowiedniej maty. Producenci oferują zaledwie kilka poziomów mocy, wahających się od 60 do 200 W/m². Najmocniejsze nadają się do samodzielnego ogrzewania dużych pomieszczeń, takich jak salon czy sypialnie, z kolei produkty o niskiej mocy należy traktować jako uzupełnienie głównego źródła ciepła.

Jeśli więc łazienka jest wyposażona np. w tradycyjne grzejniki, wystarczy model o mocy ok. 100 W/m². Należy ją zwiększyć do 150 W/m², jeśli wykończenie podłogi składa się z innych niż płytki materiałów. To dobre rozwiązanie także w przypadku przestronnych łazienek niemających żadnego innego źródła ogrzewania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze podłogowej maty grzejnej?

Profesjonalne modele mają na wyposażeniu nie tylko samą matę, ale też pełne oprzyrządowanie, które pozwoli komfortowo sterować ogrzewaniem. Wlicza się w to przede wszystkim termostat i czujnik temperatury. Dobrze jednak jeśli do zestawu z matą podłogową producent dołączy też zestaw do samodzielnego montażu. Dzięki temu klienci nie muszą samodzielnie kompletować niezbędnych narzędzi lub zamawiać usługi u specjalistów.

Zachęcamy do przyjrzenia się łazienkowym matom grzejnym oferowanym przez Termofol. Spełniają one wszystkie wymienione wymagania, co znacząco ułatwia wybór najlepszego modelu na rynku.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.