Jakie cechy musi wypełniać dobrze przeprowadzona inwentaryzacja budowlana?

Remont, rozbudowa lub przebudowa istniejącego obiektu to często procesy złożone i znacznie bardziej wymagające niż budowa budynku od podstaw. Realizację niezbędnych zadań bardzo ułatwia rzetelnie przeprowadzona inwentaryzacja architektoniczna. Aby spełniała ona swoją funkcję, warto powierzyć jej wykonanie specjalistom, którzy swoje doświadczenie i umiejętności połączą z nowoczesnymi metodami pracy. Czym więc charakteryzują się profesjonalnie sporządzone inwentaryzacje?

Czym jest inwentaryzacja budowlana?

Inwentaryzacja budowlana, często zwana również inwentaryzacją architektoniczną polega na wykonaniu dokumentacji opisującej parametry konstrukcyjne istniejącego budynku. Ma więc charakter odwrotny w porównaniu z opracowywaniem projektu budowlanego, na którego podstawie realizowana jest inwestycja.

Współcześnie wykonywane, graficzne inwentaryzacje budowlane mogą mieć charakter zarówno płaskich ilustracji, jak i znacznie dokładniejszych, przestrzennych modeli 3D. Do tworzenia tych ostatnich wykorzystuje się nowoczesne technologie. Przykładem jest skanowanie laserowe w Warszawie, Poznaniu, Krakowie oraz innych miastach wykorzystywane m.in. do szczegółowego opisywania wymiarów budynków, oraz ich pozostałych parametrów konstrukcyjnych, takich jak układy ścian, wielkości otworów drzwiowych i okiennych czy rzutów budynku.

Inwentaryzacja budowlana w Polsce – kiedy należy ją przeprowadzić?

Rzetelnie wykonana inwentaryzacja architektoniczna okazuje się niezwykle przydatna w różnych sytuacjach. Zwykle przeprowadza się ją przed planowaną przebudową, rozbudową lub modernizacją budynku. Innym powodem, dla którego inwentaryzacja budowlana w Polsce cieszy się popularnością, jest brak oryginalnej dokumentacji technicznej obiektu. Wykonanie niezbędnych obmiarów budynku może okazać się również konieczne w sytuacji, gdy na przestrzeni lat w obiekcie przeprowadzone zostały roboty, wpływające na wymiary, konstrukcję czy funkcjonalność obiektu. Bardzo częstym powodem dokonywania inwentaryzacji nieruchomości jest również chęć jej sprzedaży.

Co wyróżnia rzetelną inwentaryzację architektoniczną?

Przy prowadzeniu tego rodzaju prac, kluczowa jest dokładność oraz rzetelność realizowanych działań. Jeśli inwentaryzacja tworzona jest w związku z remontem lub przebudową, zakres pomiarów powinien zostać ściśle dostosowany do charakteru planowanych prac. Dzięki temu inwestor oraz wykonawca otrzymują rzetelną wiedzę na temat niezbędnych materiałów i technologii, jednocześnie mogąc łatwiej zaplanować budżet dla całego przedsięwzięcia.

Profesjonalna inwentaryzacja budowlana w Polsce wykonywana jest przez firmy, które zapewniają indywidualne podejście do każdego zlecenia. Pozwala to skupić się na aspektach charakterystycznych dla danej inwestycji, jednocześnie do minimum ograniczając konieczność wprowadzania zmian na etapie przebudowy, zapobiegając jej wydłużeniu oraz zwiększeniu kosztów.

Skanowanie laserowe Warszawa – gwarancja rzetelnego obmiaru budynku

Jeśli chodzi o profesjonalnie wykonywane usługi w zakresie inwentaryzacji, obejmujące m.in. skanowanie laserowe Warszawa jest miastem, w którym działa wiele firm oferujących tego rodzaju usługi. Przy wyborze wykonawcy warto stawiać na podmioty z wieloletnim doświadczeniem, będące gwarantem profesjonalnie i dokładnie wykonanej inwentaryzacji architektonicznej.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.