Wybór idealnego mieszkania dla Ciebie i Twoich bliskich może stać się prawdziwym wyzwaniem. Wszak zakup własnego lokum to poważna inwestycja, często na całe życie. Aby pomóc Ci w wyborze, przygotowaliśmy krótki poradnik. Sprawdź zatem, na co zwrócić uwagę, szukając mieszkania w Szczecinie.
Lokalizacja to podstawa
Ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę podczas wyboru wymarzonego lokum, jest jego lokalizacja. Bardzo istotne jest, aby mieszkanie było dobrze skomunikowane z ważnymi punktami w mieście. Dobrze zatem, aby blisko znajdowały się przystanki autobusowe i tramwajowe. Bardzo pożądana jest też bliska odległość od takich obiektów jak przychodnia, szkoła, przedszkole, poczta albo supermarket.
Jeśli chodzi o nowe mieszkania Szczecin może się poszczycić całkiem sporym wyborem nowoczesnych osiedli powstających w atrakcyjnych rejonach miasta. Na przykład, osiedle Crocus Hill to wyjątkowe mieszkania zlokalizowane w centrum Szczecina przy Jasnych Błoniach. Atutem tego miejsca jest łatwy i szybki dostęp do ważnych punktów miasta, a jednocześnie malownicza, spokojna i zielona okolica, gwarantująca komfort i wypoczynek po pracowitym dniu.
Rynek pierwotny czy wtórny?
Zadecyduj też, jakie mieszkanie Cię interesuje: z rynku pierwotnego czy wtórnego? W lokalach wprost od dewelopera wszystko jest nowe, co redukuje niemal do zera ryzyko awarii i usterek. Ponadto mieszkania te, jak zresztą całe bloki i osiedla, najczęściej są objęte gwarancją lub rękojmią. Wybierając mieszkanie z rynku wtórnego, musisz liczyć się z możliwością ewentualnych remontów instalacji czy ocieplenia, które po wielu latach użytkowania zaczynają po prostu szwankować.
Zaletą nowych mieszkań jest też ich praktyczny rozkład, niezależnie od wielkości lokalu. Nawet nieduże mieszkania mają zazwyczaj balkon lub taras. W nowych budynkach niemal zawsze znajduje się winda i garaż podziemny. Atutem jest też samo otoczenie obiektów – chodniki, tereny zielone czy plac zabaw zwiększają komfort życia na nowych osiedlach.
Pamiętaj też, że mieszkanie nowe możesz od podstaw urządzić tak, jak chcesz. Samodzielnie wybierzesz zatem panele na podłogi, meble kuchenne czy płytki do łazienki. Lokale z rynku wtórnego są już wykończone i urządzone – dla wielu osób jest to atut, ponieważ mogą one wprowadzić się „na gotowe” i mieszkać, jednak spora grupa inwestorów preferuje urządzenie własnego mieszkania według własnych wymagań i gustu.
Metraż mieszkania
Kolejną ważną kwestią jest wybór metrażu mieszkania lub liczby pokoi. Dostosuj te parametry do bieżących potrzeb, ale również swoich planów życiowych. Osobie mieszkającej samodzielnie albo parze spokojnie wystarczy lokum o powierzchni około 40 metrów kwadratowych. Jeśli jednak planujesz powiększenie rodziny, taki metraż może okazać się niewystarczający. W przypadku mniejszych mieszkań zdecyduj też, czy interesuje Cię kawalerka, czy mieszkanie dwupokojowe. Pierwsze rozwiązanie sprawdzi się w przypadku singla, natomiast dla par lepszym wyborem jest mieszkanie z dwoma pokojami, nawet jeśli są one nieduże.