Windsurfing – ciekawa propozycja aktywności fizycznej nad wodą

Windsurfing to dyscyplina sportowa znana już od wielu lat. Kolejne pokolenia z przyjemnością przypatrują się deskom sunącym po wodzie. Trzeba przyznać, że jest to sport dla osób odważnych, które nie boją się ciężkich wyzwań. Nie brakuje takich osób, które chcą spróbować. Decydując się na rozpoczęcie przygody z tym sportem, należy wiedzieć, jaką deskę należy dla siebie wybrać. Odpowiednie dopasowane będzie decydować o tym, kto jak będzie radził sobie na wodzie.

Najważniejsze cechy deski surfingowej

Bycie surferem jest nie tylko modne. Opanowanie tej dyscypliny sportowej może dać nie lada satysfakcję. Jednak od początku do końca, jest daleka droga. Nie ma co się zniechęcać, tylko próbować. Na samym początku należy dowiedzieć się, jakie są najważniejsze cechy dobrej deski surfingowej. Otóż musi ona być:

  • wytrzymała,
  • łatwa w transporcie (w szczególności, że często pokonuje się z nią naprawdę spore odległości),
  • estetyczna,
  • dedykowana do pływania przy różnych warunkach atmosferycznych (małe i duże fale),
  • wysokiej jakości.

Można by również w tym wszystkim uwzględnić atrakcyjną cenę. Tym bardziej, że początkowi surferzy nie będą chcieli na ten cel przeznaczyć ogromnej kwoty. Poniekąd jest to spowodowane tym, że jeszcze nie do końca będą pewni tego, czy na pewno jest do dyscyplina sportowa przeznaczona dla nich.

Różne rodzaje desek surfingowych

Osoby początkujące muszą zdać sobie sprawę z tego, że do wyboru jest kilka rodzajów desek. Zawsze trzeba zwrócić uwagę na dopasowane zgodnie z indywidualnymi potrzebami.

Deski typu longboard

Deska surfingowa tego typu znana jest już chyba od samego początku. Odkąd tylko o tej dyscyplinie sportowej zrobiło się głośno. To ten model, którego długość oscyluje w granicach od 8 do 12 stóp. Grubość to min. 2,5 cala – aczkolwiek może ona być zdecydowanie większa. Szerokość to 20 cali. O tego typu deskach powinny pomyśleć osoby początkujące, ponieważ to dzięki nim będzie można bez trudu opanować fale. Tym bardziej, że wykonywanie poszczególnych manewrów nie powinno stanowić tak dużego problemu.

Deski typu funboard

Deski surfingowe tego typu różnią się od innych tym, że są one zdecydowanie krótsze. Ich maksymalna długość to od 6 do 8 stóp. To dzięki nim można zachować większą wyporność, jak również stabilność. Przygodę z tego typu deskami można jednak rozpocząć dopiero wtedy, jeżeli będzie posiadało się już podstawowe umiejętności surfowania.

Deski typu shortboard

Ich początek to rok 1970. Pomimo upływającego czasu, cieszą się one dużą popularnością. Ich długość oscyluje w granicach siedmiu stóp. Cechują się one tym, że występuje przy nich dość duża krzywizna. Zabieg celowy, ponieważ dzięki temu będzie można w pełni wykorzystać potencjał zbliżającej się fali. Kolejna ich cecha to wąskie boki, a także ostry dziób.

Deski typu gun

Ostatni rodzaj desek surfingowych, jakie dostępne są w sklepach. Polecane są one dla osób, jakie umieją pływać na dużych falach. To, co je wyróżnia to rozmiar, który wynosi zazwyczaj od 7 do 12 stóp. Na pewno nie są one polecane dla osób początkujących, jakie nie posiadają jeszcze umiejętności manewrowania po dużych falach, jakie mogą stanowić dla nich realne niebezpieczeństwo. To dzięki takim deskom można poruszać się bardzo szybko, a do tego można cieszyć się precyzyjnie wykonywanymi zwrotami.

Jeżeli ktoś nadal ma wątpliwości odnośnie tego, jaką dokładnie deskę surfingową wybrać, może skorzystać z fachowej porady osób bardziej doświadczonych. To oni wskażą odpowiednie czynniki, które pomogą wybrać deskę nie tylko solidną, ale wygodną w użyciu.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.