Saunarium – która sauna jest najzdrowsza? Sprawdź!

Saunowanie kojarzy nam się z bardzo zdrowym rytuałem. Za ojczyznę sauny uważa się Finlandię, natomiast warto wiedzieć, że zwyczaj suchych kąpieli w wysokiej temperaturze prawdopodobnie wywodzi się z Azji Mniejszej i był znany ludom słowiańskim już około 1000 lat temu. Dziś korzystanie z sauny jest ważnym elementem higieny życiowej, pielęgnacji ciała i umysłu. W całej Polsce powstaje coraz więcej tzw. saunariów, czyli stref oferujących dostęp do różnego rodzaju saun. W tym miejscu samo nasuwa się pytanie: która sauna jest najzdrowsza? Odpowiedzi poszukaj w naszym poradniku.

Czy można wskazać najzdrowszy rodzaj sauny?

Nie do końca. Wynika to z tego, że każda sauna ma własną specyfikę i zapewnia zupełnie inne warunki środowiskowe, które dla jednej osoby mogą być wyjątkowo komfortowe, a dla drugiej już niekoniecznie. Dlatego w praktyce nie da się jednoznacznie określić, która sauna jest najzdrowsza. Wszystko zależy tutaj od indywidualnych preferencji oraz stanu zdrowia osoby planującej skorzystać z sauny.

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić przed pierwszym skorzystaniem z sauny, jest skonsultowanie się z lekarzem, który nie tylko zasugeruje Ci wybór odpowiedniego rodzaju sauny, ale też może Ci odradzić suche kąpiele, jeśli istnieją ku temu wyraźne przeciwwskazania zdrowotne (na przykład poważna choroba układu krążenia).

Przejdźmy teraz do omówienia najpopularniejszych rodzajów saun, jakie są dostępne w każdym dobrym saunarium – możesz je znaleźć na przykład w dużych kompleksach termalnych, gdzie stanowią dodatkową atrakcję dla osób korzystających ze zdrowotnych, relaksacyjnych kąpieli. Taką możliwość mają goście Term BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej, czyli jednego z najnowocześniejszych i najlepiej ocenianych kompleksów basenowych zasilanych wodą termalną.

Sauna fińska

To prawdopodobnie najpopularniejszy rodzaj sauny na świecie. Możesz się również spotkać z określeniem „sauna sucha”, które mówi już wiele o warunkach panujących w takiej saunie. Przede wszystkim charakteryzuje się ona bardzo niskim poziomem wilgotności (około 10 procent), przy jednoczesnym utrzymywaniu bardzo wysokiej temperatury powietrza (między 85 a 110 stopni Celsjusza).

Sauna fińska jest dobrym wyborem na początek, zwłaszcza dla osób zdrowych, ale jednocześnie mających różne problemy dermatologiczne (w tym cerę naczynkową).

Sauna typu lakonium

Jest to bardzo interesujący rodzaj sauny, która łączy w sobie suchą kąpiel z aromaterapią i muzykoterapią. Dzięki temu pobyt w lakonium oddziałuje na wszystkie zmysły, gwarantuje pełne zrelaksowanie umysłu i odpoczynek dla ciała.

Wizytę w lakonium szczególnie polecamy osobom zestresowanym, przemęczonym oraz parom, które chcą przyjemnie spędzić czas w swoim towarzystwie.

Łaźnia parowa

Idea łaźni parowej wywodzi się z czasów starożytnych, gdzie pełniła ona funkcję higieniczną oraz społeczną, a nawet polityczną. Dziś z łaźni parowych (nazywanych potocznie saunami mokrymi) chętnie korzystają osoby, które dobrze czują się w warunkach wysokiej wilgotności, przy jednocześnie nieco obniżonej temperaturze powietrza. Jeśli uwielbiasz tropikalny klimat, to łaźnia parowa zdecydowanie jest dla Ciebie.

Rada

Kąpiel w łaźni parowej ma znakomity wpływ na skórę, ułatwiając pozbycie się toksyn, działając antystarzeniowo i głęboko nawilżająco.

Kabina na podczerwień

Możesz się również spotkać z nazwą „sauna infrared”. W kabinie na podczerwień panuje wysoka, łatwo kontrolowana temperatura, ale oddziałująca przede wszystkim na ciało (powietrze jest ogrzewane w mniejszym stopniu). W takiej saunie możesz się solidnie wypocić, dlatego z kabiny chętnie korzystają osoby chcące schudnąć czy zredukować cellulit. Jest to również bezpieczny wybór dla osób starszych.

Podsumowanie

Wybór rodzaju sauny to mocno indywidualna kwestia. Jeśli na przykład swój pierwszy raz przeżyjesz w saunie fińskiej i nie do końca przypadnie Ci do gustu taka forma relaksu, to nie zrażaj się do idei saunowania. Być może bardziej komfortowe warunki zapewni Ci łaźnia parowa. Testuj, eksperymentuj, a gdy już znajdziesz idealną saunę dla siebie, to przekonasz się, że jest to jeden z najlepszych sposobów na odpoczynek, pozbycie się stresu i pielęgnację ciała.

Więcej wskazówek ułatwiających wybranie odpowiedniej sauny, zarówno pod kątem zdrowotnym, jak i oczekiwanego efektu, znajdziesz w artykule na stronie https://www.termybukovina.pl/blog/saunarium-ktora-sauna-jest-najzdrowsza-wybierz-dobrze-dla-twojego-organizmu.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.