Endodoncja mikroskopowa. Czy leczenie kanałowe w Łodzi jest bezpieczne?

Kanałowe leczenie zębów jest często niezbędne do utrzymania zdrowego uzębienia. W Łodzi istnieje kilka opcji leczenia kanałowego, ale wciąż pozostaje pytanie: Która z nich jest lepsza? Tradycyjna metoda czy też leczenie pod mikroskopem daje trwalsze efekty? Postanowiliśmy to sprawdzić. W tym artykule powiemy sobie, czym tak właściwie jest leczenie kanałowe. Sprecyzujemy, która metoda naprawy zębów jest skuteczniejsza i czy tego typu zabiegi są bezpieczne. Ponadto wymienimy wskazania do leczenia kanałowego w woj. Łódzkim.

Z czego składa się ząb i czym jest leczenie kanałowe?

Prawidłowo rozwinięte uzębienie dorosłego człowieka zawiera od 28 do 32 zębów. Różnica w liczbie wynika z ewolucji. Niegdyś człowiek potrzebował więcej zębów, ze względu na preferencje żywieniowe. Dziś w każdym łuku zębowym znajduje się:

  • osiem siekaczy;
  • cztery kły;
  • osiem przedtrzonowców;
  • oraz od ośmiu do dwunastu trzonowców.

Sam ząb również składa się z kilku istotnych części. Widoczna część to tzw. korona. Poniżej mamy szyjkę zębową, a najniżej korzeń – utkwiony w dziąśle. Wewnątrz zęba znajduje się tzw. miazga i to właśnie na niej wykonuje się wspomniane leczenie kanałowe. Miazga to swego rodzaju wypełnienie wnętrza zęba. Wypełnia ona komorę i korzeń tworząc pełną strukturę unerwionych połączeń – razem z kanałem korzenia.

Leczenie kanałowe (inaczej endodontyczne) to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w ramach stomatologii zachowawczej. Zazwyczaj jest przeprowadzany w celu usunięcia zaawansowanej próchnicy lub martwej tkanki. Polega na usunięciu nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba. Lekarz oczyszcza kanał korzenia, aby zapobiec dalszemu rozwojowi stanu zapalnego. Następnie oczyszcza i dezynfekuje miejsca objęte chorobą. Na końcu szczelnie wypełnia kanał specjalnym wypełnieniem. Zabieg ma na celu zapewnienie ochrony przed dalszym postępem choroby. Warto pamiętać jednak o tym, że czasem ząb może wymagać powtórnego leczenia kanałowego. Gdy nadal rozwija się w nim zapalenie.

Rodzaje leczenia kanałowego. Które z nich jest dokładniejsze?

Leczenie kanałowe Łódź” – taka fraza bardzo często pojawia się w Internecie. Wiele osób nie wie jednak, że tego typu zabiegi dzieli się na kilka rodzajów. Wszystko zależy od budowy chorego zęba. Warto tutaj zaznaczyć, że w zależności od położenia ząb może mieć nawet kilka kanałów. Najwięcej kanałów mają z reguły zęby trzonowe. Zdarza się też, że w zębie znajdują się niewidoczne kanały. Ich odnalezienie jest możliwe między innymi dzięki tomografii. Obecnie stomatolodzy w swojej pracy stosują również mikroskop. Ta metoda leczenia kanałowego to endodoncja mikroskopowa. To znacznie dokładniejsza diagnostyka, dzięki której środki przygotowawcze stają się dużo skuteczniejsze. Zaś sam proces leczenia szybszy i efektowniejszy.

Leczenie kanałowe w Łodzi – kiedy jest zalecane?

Leczenie kanałowe jest zalecane, gdy lekarz stomatolog stwierdzi, że miazga zęba jest uszkodzona. Z reguł taki stan jest spowodowany rozwijającymi się bakteriami i infekcją w jamie ustnej. Może być również wskazane w przypadku dużych ubytków lub chorób dziąseł. Niemniej jednak to właśnie zaawansowana próchnica stanowi punk wyjścia do endodoncji mikroskopowej.

Leczenie kanałowe – co z kwestiami bezpieczeństwa?

W przeszłości metoda ta była dość bolesna i niewygodna. Dlatego też teraz coraz częściej stosuje się nowoczesne techniki leczenia kanałowego. Obecnie są one bardziej precyzyjne i wykonywane przy znieczuleniu miejscowym. Stomatolodzy stale udoskonalają swoje umiejętności, dzięki czemu mogą oferować pacjentom coraz więcej opcji leczenia zębów bez bólu. Można powiedzieć, że leczenie kanałowe stało się teraz mniej przykrym obowiązkiem niż kiedykolwiek wcześniej. Trzeba jednak byś świadomym, że tego typu zabiegi nie należą do najłatwiejszych. Warto zatem podążać za instrukcjami specjalistów, aby odpowiednio do wszystkiego się przygotować.

[ Treść sponsorowana. ]

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.