Jakie znaczenie posiada UI i UX?

Czym jest UI?

Jednym z kluczowych elementów, które się stanowią nieodłączny element strony internetowej jest jej interfejs, będący częścią oprogramowania, wchodzącego w interakcję z użytkownikiem. Na UI, czyli User Interface składają się wszystkie elementy graficzne witryny, takie jak menu, rozkład tekstu, kolorystyka, galeria, pola tekstowe, czy linki.

Projektowanie UI skupia się przede wszystkim na stworzeniu odpowiedniej szaty graficznej, począwszy od wykonania motywu graficznego, po przeniesienie do układu strony wszystkich elementów, które się na nią składają. O ile jednak końcowy produkt może robić wrażenie swoim wyglądem, o tyle w praktyce całość może okazać się niepraktyczna.

Jaką rolę pełni UX?

Aby końcowy produkt mógł być w pełni funkcjonalny i w pełni dostosowany do potrzeb użytkowników, oprócz zaprojektowania estetycznej warstwy graficznej, niezbędne jest również zaprojektowanie odpowiedniego UX strony internetowej. UX, czyli User Experience to subiektywne doświadczenie użytkownika, ocenione na podstawie korzystania z określonej usługi lub produktu. Wymienione doświadczenie posiada najczęściej podłoże emocjonalne, dlatego projektowanie doświadczeń jest procesem niezwykle złożonym, wymagającym od projektanta znajomości zachowań użytkowników i ich reakcji na określone działania. Projektowanie UX dąży zatem do osiągnięcia satysfakcji użytkownika poprzez tworzenie intuicyjnych i funkcjonalnych rozwiązań.

Co składa się na dobry UX?

Aplikacje tworzone w zgodzie z UX charakteryzuje przede wszystkim spójność i prostota. Projekt powinien być możliwie jak najbardziej przejrzysty i intuicyjny. Umieszczenie na stronie klarownych instrukcji powinno ułatwić użytkownikom z nawigacji po stronie i korzystania z jej zawartości. Do budowania pozytywnego doświadczenia, związanego z użytkowaniem strony warto wykorzystać odpowiedni schemat kolorów, który dodatkowo wpłynie na odczucia osób korzystających z witryny. Dobrym rozwiązaniem jest także umożliwienie użytkownikom opcjonalnego dostosowania stylu interfejsu strony i jej kolorystyki do ich preferencji, dzięki czemu będą mogli lepiej ocenić całe doświadczenie. Warto jednak pamiętać o tym, że dobra strona internetowa to taka, w której UX w pełni współgra z UI. Oba te zagadnienia są ściśle ze sobą powiązane i razem mogą zadecydować o sukcesie projektu.

Źródło: zlapgrafika.pl – projektowanie logo

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.