Aparat ortodontyczny – sposób na piękny i zdrowy uśmiech

Wady zgryzu potrafią obniżyć jakość życia, przez co nie możemy w pełni czerpać z niego radości. Wady zgryzu to utrapienie nie tylko dzieci, ale także wielu dorosłych. Nic więc dziwnego, że na noszenie aparatu ortodontycznego decyduje się tak wiele osób. Są one łatwo dostępne i potrafią działać wręcz cuda. Jeśli więc nie jesteśmy zadowoleni z wyglądu swojego uzębienia, to warto udać się na wizytę do ortodonty.

Z wizytą u ortodonty

Ortodonta zakłada aparaty na zęby nie tylko dzieciom, ale nawet osobom w późnym wieku. Okazuje się, że aparatu stałego używa się także do odbudowy protetycznej. W przypadku dorosłych osób zwykle nacisk kładziony jest na to, aby aparat był jak najmniej widoczny, co obecnie jest możliwe do osiągnięcia dzięki ceramicznym zamkom ortodontycznym czy też technice językowej. Pamiętajmy jednak o tym, że to nie aparat prostuje zęby, gdyż wadę leczy specjalista. W związku z tym należy postawić na profesjonalny gabinet.

Aparaty ortodontyczne dobierane są do wieku i wady zgryzu, dlatego też konieczne jest indywidualne podejście do każdego pacjenta. Do dyspozycji są aparaty ruchome do usuwania mniejszych wad, które stosuje się najczęściej w przypadku dzieci. Aparaty stałe służą do poprawek estetycznych i leczenia cięższych wad. Z kolei aparaty lingwalne przykleja się po wewnętrznej stronie zębów, dzięki czemu są niewidoczne.

Ortodoncja na straży pięknego uśmiechu

Leczenie ortodontyczne składa się z trzech etapów, czyli z diagnozy wady zgryzu i wybrania metody leczenia, leczenie czynnego i retencyjnego. Ostatni etap polega na utrwaleniu uzyskanych efektów i profilaktyce, czyli zapobieganiu nawrotom wad zgryzu. Należy też pamiętać o pewnej istotnej kwestii, a mianowicie o higienie jamy ustnej. Podczas noszenia aparatu ortodontycznego mycie zębów trwa dłużej i musi być bardzo dokładne. Jeśli pacjent to zaniedba, to leczenie ortodontyczne nie ma sensu i jest przerwane, a aparat jest zdejmowany. Dlatego też tak ważne jest, aby stosować się do zaleceń lekarza. W przeciwnym razie możemy sobie wręcz zaszkodzić.

2 thoughts on “Aparat ortodontyczny – sposób na piękny i zdrowy uśmiech”

    1. Dokładnie. Więcej przypadków powinno być refundowanych przez NFZ. Większości ludzi wydaje się, że aparat to tylko korekta krzywych zębów, żeby wyglądały estetyczniej, a tak naprawdę krzywe zęby i wady zgryzu bardzo negatywnie wpływają na wiele rzeczy, m.in. są przyczyną bólu głowy, szumów w uszach itp. Niestety, leczenie jest dość drogie- jeśli kogoś ciekawi, na jakie koszty trzeba się przygotować odsyłam na blog swojemupo.blogspot.com gdzie są świetnie wypunktowane wszystkie koszty

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.