Oszczędność w kuchni to temat na topie. Każdy z nas, prowadząc własny dom, widzi, ile pieniędzy poświęcamy na jedzenie. Niestety, czasami wydajemy te pieniądze na rzeczy całkowicie zbędne i zupełnie niepotrzebne kupując ponad własne zapotrzebowanie i potem wyrzucamy owe jedzenie. Jest ono już często zepsute lub po terminie ważności.
Zakupy kontrolowane
Zapisywanie codziennych wydatków i kontrolowanie zakupów to klucz do prowadzenia rozsądnego domu, w którym nigdy niczego nie zabraknie, ale w którym również nie będzie zjawiska marnowania jedzenia. Jak zaoszczędzić na jedzeniu, żeby nic sobie nie odmówić, a jednak zostawić trochę pieniędzy w kieszeni?
1) Przeanalizuj codzienne wydatki na jedzenie i ustal określony budżet, poza który nie kupujesz dodatkowego jedzenia. Musi to być mądra i przemyślana decyzja.
2) Kupuj produkty, które naprawdę smakują domownikom
3) Ogranicz korzystanie z karty a zacznij używać „żywej” gotówki, dzięki temu wiesz, ile dokładnie pieniędzy masz na wydanie i nie zaszalejesz beztrosko na zakupach.
Jak oszczędzić na jedzeniu i nie wyrzucać żadnych produktów? Przede wszystkim ważne jest planowanie poszczególnych posiłków i kupowanie tylko tego, co mamy pewność, że zostanie zjedzone. Oczywiście nadmiar pokarmu również można wykorzystywać od razu po obiedzie – z ziemniaków z obiadu możemy zrobić kopytka, z warzyw – zupę, a suchy chleb usmażyć na patelni obtaczając go wcześniej w jajku. Będzie to doskonała przekąska na śniadanie lub domowa potrawa, którą możemy zaserwować, jako wyjątkowo tanią kolację.
Wybieraj produkty sezonowe
Tanie gotowanie polega również na wykorzystaniu składników lokalnych i kupowaniu produktów sezonowych. Nie bójmy się kupować w sklepach tańszych czy dyskontach- często można tam znaleźć naprawdę ciekawe produkty w atrakcyjnych cenach. Jeżeli chcemy kupić owoce na deser czy też warzywa do zupy i obiadu, kupujmy to, co akurat jest w sezonie. Dzięki temu nie tylko oszczędzimy, ale również docenimy smak prawdziwych, świeżych, dopiero co zebranych produktów.
Jak zaoszczędzić na jedzeniu, jeżeli nasza dieta nie jest zbyt zdrowa i pijemy dużo słodkich, drogich napojów, a nasze dzieci uwielbiają słodycze?
Z pomocą przyjdzie tutaj zmiana diety i korzystanie z lokalnych bazarków i sklepów, w których są polskie produkty. Tak już działa rynek- polskie słodycze są tańsze od tych zagranicznych, w dodatku często zdrowsze, o lepszym składzie. Zacznijmy kupować z głową, przechodząc na zdrową dietę. Przecież wiele rzeczy nie musimy kupować, a po prostu zrobić w domu. Kompot z kupionych na bazarku owoców czy też domowe wypieki i batoniki wyjdą o wiele taniej, niż produkty kupne i oczywiście o wiele bardziej zdrowo.
Gotowe dania? A może zamrozić?
Jak oszczędzać na jedzeniu, gdy nie mamy czasu na gotowanie i dlatego też kupujemy gotowe, drogie dania lub po prostu zamawiamy jedzenie z restauracji?
Tutaj z pomocą znowu przyjdzie nam planowanie. Gdy przychodzi wiosna i lato, w sklepach jest mnóstwo tanich warzyw i owoców. Wtedy należy uwolnić swój talent kulinarny i zasiąść do robienia przetworów. Domowe leczo, ketchup, pierogi ze świeżymi owocami czy też tanią w okresie świątecznym kapustą kiszoną to coś, co warto zamrozić i otworzyć wtedy, gdy musimy zjeść coś na szybko, a nie chcemy wydawać pieniędzy. Tanie gotowanie to nie jest ciężka sprawa – wystarczy trochę chęci, wiedzy i umiejętności planowania.
———–
Zdjęcie: pixabay.com/ElasticComputeFarm
CC-License: CC0