Ile powinien spać człowiek – kilka przydatnych porad

Do utrzymania swojego organizmu w odpowiedniej kondycji człowiek potrzebuje przynajmniej 8 godzin spokojnego snu. Ten czas pozwala na właściwą regenerację i odzyskanie sił witalnych. Oczywiście każdy z nas jest inny i aby odpowiednio wypocząć może potrzebować krótszego lub dłuższego snu. Wszystko zależy od wielu czynników, a zdolność regeneracji jest cechą osobniczą konkretnego człowieka. Ile powinien spać człowiek jest więc rzeczą indywidualną i nie można z góry zakładać, że jedynie określona liczba godzin snu zapewni właściwy wypoczynek.

Pomimo iż uważa się, że sen ośmiogodzinny jest najlepszy, to są sytuacje, w których nie można sobie pozwolić na tak długi wypoczynek nocny. Często specyfika pracy zawodowej uniemożliwia normalny sen, zwłaszcza jeśli pracuje się w systemie zmianowym i niejednokrotnie zarywa się noce. Jednak na dłuższą metę tak funkcjonować się nie da. Koniecznie trzeba zorganizować swój dzień w ten sposób, aby zapewnić sobie choć parę godzin porządnego wypoczynku. Więc jak krótko spać i się wyspać? Nie łatwo znaleźć odpowiedź na to pytanie, ale dla chcącego nic trudnego.

Dla wszystkich tych, którzy nie lubią marnować życia na sen, a także tych, którym praca zawodowa uniemożliwia regularny rytm snu poleca się sprawdzoną metodę jak się wyspać w krótkim czasie. Okazuje się, że kilka krótkich drzemek w ciągu dnia potrafi skutecznie zastąpić kilkugodzinny sen. Ponoć tę metodę stosował już Leonardo da Vinci, który sypiał jedynie około 3 godzin w ciągu doby. Jego rytm snu był podzielony na kilka faz, powtarzających się w regularnych odstępach czasu. Pozwalał sobie na 20 minutowy sen, aby następnie intensywnie pracować. Taki tryb życia nie wpływał na niego niekorzystnie, a wprost przeciwnie pozwalał mu doskonale funkcjonować.

Oczywiście nie każdy jest tak wybitną osobistością jak Leonardo da Vinci i wystarczy mu tylko parę godzin snu. Najlepiej wypracować swój własny model dnia i przystosować ilość przesypianych godzin do własnych możliwości regeneracji organizmu.

———–
Zdjęcie: unsplash.com/Robin Yang
CC-License: CC0

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.