kobieta śpi na łóżku
Zdrowie i uroda

Ile powinien spać człowiek – kilka przydatnych porad

Do utrzymania swojego organizmu w odpowiedniej kondycji człowiek potrzebuje przynajmniej 8 godzin spokojnego snu. Ten czas pozwala na właściwą regenerację i odzyskanie sił witalnych. Oczywiście każdy z nas jest inny i aby odpowiednio wypocząć może potrzebować krótszego lub dłuższego snu. Wszystko zależy od wielu czynników, a zdolność regeneracji jest cechą osobniczą konkretnego człowieka. Ile powinien spać człowiek jest więc rzeczą indywidualną i nie można z góry zakładać, że jedynie określona liczba godzin snu zapewni właściwy wypoczynek.

Pomimo iż uważa się, że sen ośmiogodzinny jest najlepszy, to są sytuacje, w których nie można sobie pozwolić na tak długi wypoczynek nocny. Często specyfika pracy zawodowej uniemożliwia normalny sen, zwłaszcza jeśli pracuje się w systemie zmianowym i niejednokrotnie zarywa się noce. Jednak na dłuższą metę tak funkcjonować się nie da. Koniecznie trzeba zorganizować swój dzień w ten sposób, aby zapewnić sobie choć parę godzin porządnego wypoczynku. Więc jak krótko spać i się wyspać? Nie łatwo znaleźć odpowiedź na to pytanie, ale dla chcącego nic trudnego.

 

 

Dla wszystkich tych, którzy nie lubią marnować życia na sen, a także tych, którym praca zawodowa uniemożliwia regularny rytm snu poleca się sprawdzoną metodę jak się wyspać w krótkim czasie. Okazuje się, że kilka krótkich drzemek w ciągu dnia potrafi skutecznie zastąpić kilkugodzinny sen. Ponoć tę metodę stosował już Leonardo da Vinci, który sypiał jedynie około 3 godzin w ciągu doby. Jego rytm snu był podzielony na kilka faz, powtarzających się w regularnych odstępach czasu. Pozwalał sobie na 20 minutowy sen, aby następnie intensywnie pracować. Taki tryb życia nie wpływał na niego niekorzystnie, a wprost przeciwnie pozwalał mu doskonale funkcjonować.

 

Oczywiście nie każdy jest tak wybitną osobistością jak Leonardo da Vinci i wystarczy mu tylko parę godzin snu. Najlepiej wypracować swój własny model dnia i przystosować ilość przesypianych godzin do własnych możliwości regeneracji organizmu.

———–
Zdjęcie: unsplash.com/Robin Yang
CC-License: CC0

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij