Decoupage – niezwykłe hobby

Osoby utalentowane manualnie od dawien dawna lubiły zajmować się hobby, przy którym te zdolności można wykorzystywać. Wielką popularnością cieszy się szydełkowanie czy haft krzyżykowy. W ten sposób można także „wyżyć się” artystycznie. Od jakiegoś czasu do tego grona dołączył także decoupage.

Na czym to polega?

Decoupage jest to technika polegająca na zdobieniu naczyń, pudełek, wazonów, czy nawet mebli wzorami wyciętymi z papieru, lub serwetek. W ten sposób możemy upiększyć niemal każdą powierzchnię: drewno, szkło, metal, plastik. Po naklejeniu wzoru, pokrywamy przedmiot grubą warstwą lakieru, tak aby wtopił się w materiał i wyglądał jak ręcznie malowany. W ten sposób możemy odświeżyć stare, podniszczone przedmioty, tchnąć w nie życie i sprawić sobie oryginalną ozdobę, której nie znajdziesz nigdzie indziej.

Decoupage krok po kroku

W największym skrócie, technika jest bardzo prosta. Na początku należy oczywiście znaleźć sobie przedmiot, który chcemy ozdobić. Jeśli nie mamy jeszcze wprawy, zamiast mebli lepiej spróbować ze zwykłym pudełkiem. Na początek przemyślmy jaki wzór chcemy przykleić. Następnie przygotowujemy wzór na papierze bądź serwetce, malujemy go zwykłymi farbami akrylowymi i wycinamy (można także wykorzystać gotowe serwetki z różnymi nadrukami). Smarujemy wzór warstwą kleju (można zastąpić go także kurzym białkiem) i przyciskamy do wybranego przedmiotu. Kiedy klej wyschnie pokrywamy go grubą warstwą lakieru. Zależnie od powierzchni, czasem wymagane jest nawet kilkadziesiąt warstw. Czekamy aż wyschnie i cieszymy się naszym małym dziełem.

Artykuły do decoupage

Takie hobby nie wymaga na szczęście dużego nakładu pieniędzy, ani specjalistycznych przedmiotów, które znajdziemy tylko w kilku miejscach. Tutaj materiały znajdziemy w każdym sklepie papierniczym. W wersji podstawowej wystarczą nam: papier, farby, nożyczki, klej i lakier. Jeśli jednak chcemy wykonać bardziej zaawansowaną dekorację, warto poszukać w internecie sklepów decoupage, gdzie znajdziemy kleje czy lakiery przygotowane specjalnie dla tej techniki.

Hobby dla każdego

Może nam się wydawać, że jest to hobby dla nielicznych, obdarzonych niesamowitymi zdolnościami manualnymi. To nieprawda. W internecie znajdziemy wiele poradników dla początkujących, gdzie krok po kroku nauczymy się tej sztuki ozdabiania. Ponieważ technika ta nie wymaga dużo czasu nadaje się doskonale by zapewnić chwilę wytchnienia młodym mamom, lub jako odpoczynek po pracy.

———–
Zdjęcie: pixabay.com/ArtsyBee
CC-License: CC0

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.