ogród w zimie
Dom i ogród

Jak przygotować ogródek na nadejście zimy?

Jesień w ogrodzie to nie tylko prace związane ze zbiorem warzyw i owoców to również a nawet przede wszystkim wiele prac mających na celu właściwe zabezpieczenie ogrodu przed trudnym dla niego okresem zimowym. Do najważniejszych zadań posiadacza ogrodu należy bez wątpienia wysprzątanie ogrodu z liści i resztek traw, które pozostawione na zimę „odwdzięczą” się nam wiosną pleśnią śniegową, a tego na pewno nie chcemy w naszym ogrodzie.

Kolejną z prac, którą niejako musimy wykonać to naturalnie zabezpieczenie krzewów i drzewek owocowych na okres zimowy. W tym celu najlepiej jest wykorzystać agrowłókninę zakładaną po opadnięciu liści i nadejściu przymrozków. Nazbyt wczesne jej założenie może przyczynić się do „zaparzenia” rośliny. W przypadku chęci a raczej potrzeby przycięcia drzewek lub krzewów prace te należy wykonać odpowiednio wcześniej po to by końcówki gałązek zdążyły zdrewnieć przed przymrozkami.

 

 

W przypadku, gdy w naszym ogrodzie znajduje się oczko wodne pamiętajmy również o jego właściwym zabezpieczeniu i starannym przygotowaniu do zimy. Jest to szczególnie ważne, gdy jest to duże oczko, w którym znajdują się ryby. Z oczka usuwamy liście i oprzyrządowanie oczka, chcąc sobie ułatwić sprzątanie dobrze, gdy latem rozciągniemy nad oczkiem siatkę ochronną. Przed nadejściem mrozów kładziemy na tafli wody pływak ze styropianu umożliwiający dostarczanie tlenu i zabezpieczający przed całkowitym zamarznięciem wody w oczku.

Po zakończeniu wszystkich prac ogrodowych zakręcamy od wewnątrz dojście wody na zewnętrzny kran a także czyścimy maszyny i narzędzia ogrodnicze. Pamiętajmy również o konieczności schowania lub okrycia mebli ogrodowych.
———–
Zdjęcie: pixabay.com/Kaboompics
CC-License: CC0

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij