Jak przygotować ogródek na nadejście zimy?

Jesień w ogrodzie to nie tylko prace związane ze zbiorem warzyw i owoców to również a nawet przede wszystkim wiele prac mających na celu właściwe zabezpieczenie ogrodu przed trudnym dla niego okresem zimowym. Do najważniejszych zadań posiadacza ogrodu należy bez wątpienia wysprzątanie ogrodu z liści i resztek traw, które pozostawione na zimę „odwdzięczą” się nam wiosną pleśnią śniegową, a tego na pewno nie chcemy w naszym ogrodzie.

Kolejną z prac, którą niejako musimy wykonać to naturalnie zabezpieczenie krzewów i drzewek owocowych na okres zimowy. W tym celu najlepiej jest wykorzystać agrowłókninę zakładaną po opadnięciu liści i nadejściu przymrozków. Nazbyt wczesne jej założenie może przyczynić się do „zaparzenia” rośliny. W przypadku chęci a raczej potrzeby przycięcia drzewek lub krzewów prace te należy wykonać odpowiednio wcześniej po to by końcówki gałązek zdążyły zdrewnieć przed przymrozkami.

W przypadku, gdy w naszym ogrodzie znajduje się oczko wodne pamiętajmy również o jego właściwym zabezpieczeniu i starannym przygotowaniu do zimy. Jest to szczególnie ważne, gdy jest to duże oczko, w którym znajdują się ryby. Z oczka usuwamy liście i oprzyrządowanie oczka, chcąc sobie ułatwić sprzątanie dobrze, gdy latem rozciągniemy nad oczkiem siatkę ochronną. Przed nadejściem mrozów kładziemy na tafli wody pływak ze styropianu umożliwiający dostarczanie tlenu i zabezpieczający przed całkowitym zamarznięciem wody w oczku.

Po zakończeniu wszystkich prac ogrodowych zakręcamy od wewnątrz dojście wody na zewnętrzny kran a także czyścimy maszyny i narzędzia ogrodnicze. Pamiętajmy również o konieczności schowania lub okrycia mebli ogrodowych.
———–
Zdjęcie: pixabay.com/Kaboompics
CC-License: CC0

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.