Jak sobie radzić ze smogiem?

Jednym z najbardziej dokuczliwych i niebezpiecznych problemów, jakie dotykają ludność dużych miast jest tzw. smog. Nie tylko stanowi on poważną niedogodność, ale też wymiernie obniża jakość i długość naszego życia. Jakie są powody jego występowania, następstwa i jak się przed nim bronić?

Czym jest smog?

Smog to zanieczyszczenie powietrza powstałe poprzez niewłaściwe oddziaływanie człowieka, wzmocnione dodatkowo naturalnymi, choć niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak mgła i brak wiatru.

Największe zanieczyszczenie powietrza występuje w dużych miastach w okresie zimowym i jest spowodowany min. przez:

– palenie w piecach, czyli emisja dymu do atmosfery,

– duża wilgotność powietrza i brak wiatru,

– emisja spalin z samochodów.

Zapobieganie powstawaniu smogu

Jedną z podstawowych zasad, jakie powinniśmy przyjąć aby zapobiegać powstawaniu smogu jest całkowite zaprzestanie palenia w piecach liśćmi czy śmieciami. Warto także rozważyć możliwość korzystania z komunikacji miejskiej zamiast samochodu.

Natomiast ci z nas, którzy mają ogrzewanie węglowe, powinni zastanowić się nad wymianą go na elektryczne, co znacznie zmniejszyłoby ilość zanieczyszczeń powietrza.

Jak radzić sobie w przypadku zwiększonego zanieczyszczenia powietrza?

Jeśli w naszym mieście normy stężenia pyłów zostały przekroczone, musimy postarać się jakoś od tego zanieczyszczonego powietrza “odgrodzić”. Oto kilka sprawdzonych sposobów:

– przede wszystkim warto zostać w domu jeśli tylko mamy taką możliwość; koniecznie w domu powinny zostać dzieci, osoby starsze i kobiety w ciąży;

– nie należy wietrzyć mieszkania, nie ma to sensu gdyż i tak wpuszczane powietrze jest zanieczyszczone;

– jeśli musimy wyjść do pracy, szkoły czy na zakupy, dobrze jeśli skorzystamy z maski kupionej w aptece. Najlepiej do tego celu nadają się maseczki z filtrem HEPA, które zatrzymują nawet 99% zanieczyszczeń. (Zobacz test masek antysmogowych)

Minie jeszcze wiele lat, zanim podejmowane w celu oczyszczenia miejskiego powietrza kroki przyniosą pożądane efekty. Jednak każdy z nas już dziś może zrobić mały krok aby chronić zdrowie swoje i swoich bliskich.

———–
Zdjęcie: pixabay.com/bycfotografem
CC-License: CC0

3 thoughts on “Jak sobie radzić ze smogiem?

  1. Kraków i smog to już niemal synonimy. Strasznie niepokojące jest zanieczyszczenie powietrze, szczególnie dla osób które mają małe dzieci. Z tego co się słyszy, jest to wina braku korytarzy powietrza przez ciągłe wyprzedawanie terenów pod zabudowę które miały ten korytarz zapewniać.

  2. Jak sobie radzić ze smogiem? Zacząć od siebie!
    Badania jasno pokazują, że najlepiej jest palić piecami piątej klasy i tymi z certyfikatem Ecodesign np. seria EII PELLETS, aby pozbyć się pyłu, czyli tzw. smogu. Racją jest, że wszystkie stare zwłaszcza węglowe “kopciuchy” nas trują (o czym świadczą statystyki). Na dodatek ludzie w takich piecach potrafią palić wszystko i wszystkim. Począwszy od śmieci komunalnych, po różne miały, mieszanki węgla. Robimy wszystko, aby zaoszczędzić jak najwięcej grosza na ogrzewaniu, ale czy warto oszczędzać na zdrowiu w sensie produkcji smogu? Większość społeczeństwa tłumaczy się, że nie ma pieniędzy na takie nowoczesne piece. A wiecie o tym, że można właśnie teraz otrzymać pokaźną sumę dofinansowania na tzw. piece EKO o których wyżej wspomniałam?! Wcale nie jestem jakąś biznesmenką, żeby tracić pieniądze z byle powodu. Są dotacje?Są! Można otrzymać dofinansowanie na kocioł i zaoszczędzić swoje pieniądze? Można! Można mieć porządny piec, który produkuje niską emisję pyłów? Można! To dlaczego tego nie zmienić? Mi si udao skorzystać z takiego dofinansowania. Z tego co wiem to cena węgla do pieców piątej klasy wcale się nie obniżyła, a na zimę ma kosztować nawet ponad 1000 zł tona. Dotacji też nie polecam brać na piece węglowe, bo tego węgla nie ma, bądź jest właśnie bardzo drogi. (Producent zastrzega jakość paliwa do danego pieca w instrukcji). W razie kontroli, kiedy w piecu będzie sie paliło “mix” węgla, zamiast tego przeznaczonego do kotła piątej klasy zmuszeni będą ludzie do oddania całości dotacji z odsetkami. Nikt o tym głośno nie mówi, ale w umowie o dotacje są takie zapisy…tzw. “kruczki”. Palcie eko, świadomie i tanio. W moim przypadku jest to pelet.Polecam producenta kotłów Kostrzewa. Dostepny serwis na terenie całego kraju, solidne kotły i możliwosc zrealizowania dotacji. Pozdrawiam

  3. Mieszkam w Krakowie, czasami mam wrażenia, że smog jest synonimem miasta Kraków:( Są takie dni, że aż strach otworzyć okno. No ale jakoś radzić sobie trzeba. Ja co jakiś czas stosuję terapię światłem, na lwowskiej 1 – mają lampę led TRiwings.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *