Fitness dla seniorów – aktywność fizyczna dla osób 60+

Aktywność fizyczna i różnorodne rodzaje treningów zwykle kojarzył się nam z osobami będącymi w sile wieku. Okazuje się jednak, że przekonanie to jest dość złudne. Osoby, które przekroczyły już magiczną granicę wieku – 60 lat – również powinny poświęcić czas na odrobinę ruchu. Jakie są więc najlepsze ćwiczenia dla seniorów i dlaczego powinni oni się w nie zaangażować?

Dlaczego aktywność fizyczna jest ważna dla osób starszych?

Osoby starsze zwykle z dość dużym dystansem podchodzą do aktywności fizycznej. Jednak okazuje się, że fitness dla seniorów może być jednym z lepszych rozwiązań! Okazuje się, że odpowiednio dopasowane treningi mogą nie tylko poprawić kondycję osób starszych, ale także przynieść im wiele korzyści zdrowotnych. Dla przykładu, gimnastyka dla seniorów pozwala na skuteczne eliminowanie dolegliwości bólowych stawów oraz ich porannego sztywnienia. Dodatkowo seniorzy wzmacniają swoje mięśnie i poprawiają ich elastyczność. Co więcej, szeroko rekomendowane jest także to, by seniorzy poświęcili czas na wykonywanie ćwiczeń na zdrowy kręgosłup. Takie zajęcia pomagają rozluźnić mięśnie, a także znacznie je wzmocnić. Dzięki temu osoby starsze – które głównie prowadzą siedzący tryb życia – będą mogły zadbać o prawidłową postawę. Wykonywanie ćwiczeń, takich jak zdrowy kręgosłup znacznie redukuje nacisk na poszczególne kręgi, więc mogą szybko przynieść przysłowiową ulgę w bólu. Dodatkowym aspektem aktywności fizycznej dla seniorów jest to, że usprawni ona pracę serca, a także pozytywnie wpłynie na pamięć i koncentrację.

Fitness dla seniorów na siłowni

Zajęcia fitness dla seniorów mogą odbywać się na siłowni. Są wówczas prowadzone w grupie, dzięki czemu osoby starsze mają możliwość nawiązania nowych kontaktów. Fitness dla osób starszych jest dopasowany od ich aktualnych możliwości i stanowi połączenie kilku metod treningowych. Zazwyczaj takie zajęcia składają się z:

  • elementów pilatesu – siłownia dla seniorów nie zawsze musi być utożsamiana z intensywnym wysiłkiem. Elementy pilatesu podczas zajęć fitness wyróżniają się walorami terapeutycznymi. Dzięki nim osoby starsze zachowają prawidłową postawę, zredukują dolegliwości bólowe mięśni i stawów, a także zadbają o poprawne oddychanie.
  • elementów stretchingu – jest to nic innego jak gimnastyka dla seniora, która wzmacnia i rozluźnia mięśnie całego ciała;

Dodatkowo można także skorzystać z możliwości udziału w zajęciach relaksacyjno – ruchowych – czyli z popularnej jogi. Wpłynie ona korzystnie nie tylko na zdrowie, ale także na samopoczucie seniorów.

Jeśli jesteś seniorem i szukasz idealnego miejsca do ćwiczeń, które pozwoli Ci utrzymać dobrą formę, poprawić kondycję i wzmocnić mięśnie, to Energym – klub fitness w Krakowie jest miejscem dla Ciebie! Zajęcia Golden Fitness to doskonała alternatywa dla intensywnych treningów, a instruktorzy zwracają szczególną uwagę na indywidualne potrzeby każdego seniora, zapewniając maksymalne bezpieczeństwo i komfort podczas treningu.

Ćwiczenia dla seniorów w domu

Ćwiczenia dla seniora można wykonywać również we własnym zaciszu domowym. Będą one nie mniej efektywne od treningów na siłowni czy na sali fitness. Oto przykładowe ćwiczenia dla osób starszych, które można wykonać nawet w niewielkim pokoju:

  • wstawanie z krzesła – do tego ćwiczenia jest potrzebne jedynie wspomniane krzesło. Seniorzy powinni siadać na nie bardzo powoli, a następnie energicznie wstawać. Dla bardziej zaawansowanych, można dodać ciężarki trzymane w dłoniach!
  • domowe „wyciskanie” – do tego ćwiczenia wystarczy przygotować dwie – 2,5 litrowe – butelki wypełnione wodą. Następnie senior powinien położyć się na materacu i rytmicznie „wyciskać” ciężarki znad klatki piersiowej.

Oczywiście, domowych ćwiczeń dla seniora możemy znaleźć znacznie więcej. Najważniejsze jest jednak to, by osoba starsza poczuła się zmotywowana i samodzielnie rozpoczęła treningi.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.