Dziedziczenie spadku – o czym warto pamiętać?

Otrzymanie spadku to łatwy sposób na szybkie wzbogacenie się. Jednak nie zawsze rzeczywistość wygląda tak kolorowo – nierzadko bywa, że wraz ze spadkiem otrzymujemy spore kłopoty, chociażby w postaci konieczności spłaty wysokich długów. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, trzeba dobrze zadbać o ochronę swoich interesów. A więc o czym warto pamiętać przy dziedziczeniu spadku?

Wprost albo z dobrodziejstwem inwentarza – czym to się różni?

Spadkobiercą można zostać na podstawie testamentu lub przepisów Kodeksu cywilnego, przy czym drugie z tych rozwiązań wchodzi w grę tylko wówczas, gdy zmarły nie pozostawił po sobie ważnego testamentu. Nigdy jednak osoba powołana do spadku nie staje się od razu spadkobiercą. Potrzebna jest jeszcze jej zgoda, wyrażana w formie oświadczenia o przyjęciu spadku. Oczywiście spadek można także odrzucić, wówczas osoba powołana do niego po prostu nie staje się spadkobiercą. Ważne jest jednak, aby zachować termin do złożenia oświadczenia spadkowego, który wynosi 6 miesięcy od dnia śmierci spadkodawcy lub dowiedzenia się o swoim powołaniu do spadku.

Jednak decyzja o przyjęciu spadku otwiera pytanie o to, jak dokładnie ma dojść do jego przyjęcia. W grę wchodzą dwa rozwiązania: przyjęcie spadku wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza. Jak podkreśla adwokat Wrocław, różnica jest kolosalna i dotyczy zakresu odpowiedzialności spadkobiercy za długi spadkowe. Jeżeli spadek zostanie przyjęty wprost, spadkobierca odpowiada za nie całym swoim majątkiem. Natomiast przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza powoduje odpowiedzialność jedynie do wysokości wartości majątku pozostawionego w spadku. Adwokat we Wrocławiu – biorąc pod uwagę, że bardzo często w tym mieście dziedziczy się naprawdę spory majątek – powinien dokładnie wyjaśniać te różnice.

Jak podzielić majątek?

Dobrze by było, aby każdy adwokat zwracał uwagę na jeszcze jedną kwestię: przyjęty spadek trzeba jeszcze podzielić. Złożenie wspomnianych powyżej oświadczeń pozwala jedynie na ustalenia kto i w jakiej części dziedziczy spadek. Nie przesądza natomiast tego, jakie elementy majątku spadkowego przypadną poszczególnym spadkobiercom. Do tego konieczne jest przeprowadzenie tzw. działu spadku. I tu – przeważnie – rozpoczynają się problemy. Zwłaszcza gdy majątek przedstawia dla spadkobierców sporą wartość. Nawet gdy obiektywnie jest ona niewielka.

Można to uczynić za pomocą umowy lub orzeczenia sądu, które wydaje się po przeprowadzeniu sprawy cywilnej. Wiadomo, że bardzo często przy podziale spadku dochodzi do poważnych konfliktów – i to nawet w rodzinach, w których nigdy wcześniej nie występowały poważniejsze kłótnie. Dlatego zawsze do sprawy spadkowej trzeba się solidnie przygotować, podejmując decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu spadku oraz przeprowadzając jego podział. Na każdym z tych etapów, pomoc, jaką świadczy adwokat, może okazać się wręcz bezcennym wsparciem, bez którego spadkobiercy będzie bardzo trudno ochronić swoje prawa.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.