Pierwszy wyjazd do Niemiec jako opiekunka osób starszych – o czym pamiętać?

Pierwszy wyjazd do pracy jako opiekunka zawsze jest wydarzeniem stresującym. Nowe obowiązki, miejsce pracy i zamieszkania, obcy język powodują niepewność i wiele pytań. Aby ograniczyć zdenerwowanie, do wyjazdu warto się dobrze przygotować. Pomoże to w łatwiejszej aklimatyzacji, a także będzie sprzyjać realizowaniu obowiązków zawodowych na wysokim poziomie. O czym warto pamiętać wyjeżdżając po raz pierwszym do Niemiec jako opiekunka? Jak się przygotować do emigracji zarobkowej?

Dokładnie przeczytaj umowę!

Pierwsza praca za granicą często jest przyczyną wielu rozczarowań. Aby ich uniknąć już na etapie podpisywania kontraktu, warto dokładnie przeczytać umowę. W niej zawarte będą wszystkie najważniejsze informacje o zatrudnieniu. W dokumencie pojawiają się punkty mówiące nie tylko o wysokości wypłaty i terminie jej wypłaty, ale także dokładny opis obowiązków, miejsca zakwaterowania, praw i obowiązków opiekunki, ilość dni wolnych itp. W przypadku, gdy na miejscu okaże się, że któryś z punktów różni się od początkowych ustaleń, warto poszukać pomocy u agencji opiekunek osób starszych, przez którą jest się zatrudnionym.

Zabierz ze sobą najważniejsze dokumenty!

Wyjeżdżając do pracy w Niemczech, należy zabrać ze sobą najważniejsze dokumenty. Ich wykaz każda dobra agencja opiekunek osób starszych powinna wręczyć opiekunce przed wyjazdem, możesz go także odnaleźć na https://opieka.felizajob.pl/. Pamiętaj, że podstawą zawsze jest posiadanie przy sobie dokumentu tożsamości np. dowodu osobistego, prawa jazdy lub paszportu. Równie ważna będzie polisa ubezpieczeniowa, karta EKUZ oraz umowa o współpracy.

Poznaj lokalne zwyczaje i obyczaje!

Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez opiekunki po raz pierwszy wyjeżdżające do Niemiec jest to, jak się zachować na miejscu. W kontakcie z seniorem każda opiekunka musi wykazać się profesjonalizmem, opanowaniem, cierpliwością. Osoba starsza z racji wieku i swoich chorób może być trudna w tzw. obejściu, warto więc już na początku postarać się o dobry kontakt z nią – w końcu będzie się z nią spędzać wiele czasu.

W aklimatyzacji na miejscu pomoże też znajomość lokalnych zwyczajów i obyczajów. Te w większości nie są dla Polaków szokiem, bowiem są niezwykle podobne do naszych, rodzimych. Może się jednak zdarzyć, że coś wzbudzi nasze zdziwienie. Do nowości warto podejść z otwartą głową, ciekawością i tolerancją. O wszystkie kulturowe niuanse warto pytać np. na grupach zrzeszających Polaków mieszkających w danym kraju. Nie ma też co ukrywać, że dużym ułatwieniem w aklimatyzacji będzie znajomość języka w stopniu minimum komunikatywnym. Przed wyjazdem warto więc zaprzyjaźnić się z rozmówkami polsko- niemieckimi lub zapisać się na kurs.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.