Na co zwrócić uwagę wybierając kominy z kwasówki?

Odprowadzanie dymu będzie niezbędne w każdym budynku, w którym ciepło ma pochodzić ze spalania paliw węglowodorowych – węgla, drewna, oleju opałowego albo gazu. Instalacja kominowa powinna być właściwie dopasowana zarówno do rodzaju eksploatowanego urządzenia grzewczego, jak i parametrów jego pracy. Decydując się na wybór wkładu, należy więc zwrócić uwagę na wymogi określone przez producenta kotła, wkładu kominkowego albo pieca.

Kiedy sprawdzą się kominy z kwasówki?

System kominowy może być wykonany z różnych materiałów, w zależności od preferencji użytkownika oraz rodzaju zamontowanego urządzenia grzewczego. Wśród opcji znajduje się zarówno montaż wkładu ceramicznego, jak i wykonanego ze stali. O ile te pierwsze są uniwersalne, o tyle drugie trzeba dobrze dopasować do typu kotła. Kominy z nierdzewki sprawdzą się w przypadku paliw stałych, a więc węgla oraz drewna występującego w dowolnej postaci – szczap, pelletu drzewnego lub brykietów. Kominy z kwasówki okażą się niezbędne, jeżeli korzysta się z kotła zasilanego gazem lub olejem opałowym, z powodzeniem można ich jednak użyć także, gdy planuje się montaż kotła na ekogroszek lub pellet oraz wkładu kominkowego. Zastosowanie wkładu ze stali kwasoodpornej zagwarantuje pełną odporność na korozję, ponieważ dzięki zawartości chromu na powierzchni stopu tworzy się warstwa pasywacyjna z tlenku chromu. Właściwości antykorozyjne nie zostaną osłabione nawet w obecności składników kondensatu, a więc silnych kwasów – węglowego, azotowego i siarkowego – za sprawą obecności niklu, a nierzadko także molibdenu.

Podstawowe parametry wkładów kominowych

Wkład kominowy musi odpowiadać nie tylko rodzajowi kotła lub wkładu kominkowego, ale również powinien być dostosowany do ilości powstających w nim spalin. Kluczowe będzie więc zastosowanie wkładu o właściwym przekroju. Równie ważne okaże się dopasowanie jego kształtu do ilości miejsca wewnątrz przewodu kominowego – w razie problemów można zdecydować się na wkłady owalne. Wkład kominowy musi mieć także odpowiednią wysokość. Między czopuchem a wylotem dymu konieczne będzie zachowanie odległości przynajmniej 5 metrów. Warto też pamiętać o nasadzie kominowej poprawiającej ciąg podczas wietrznej pogody, która może się przydać także na obszarach, gdzie jej montaż nie jest wymagany przez przepisy.

Duży wybór wkładów kominowych różnych typów i o rozmaitych parametrach można znaleźć w ofercie firmy Tanie Kominy. Sprzedaje ona kominy systemowe, jak również wkłady ceramiczne i stalowe w wersjach nierdzewnych oraz kwasoodpornych, a także dostarcza nasady i przedłużenia kominowe. Dostępne są też wkłady kominkowe.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.