Przygotowanie samochodu dostawczego na zimę – 5 porad

Nie lubimy, gdy samochody nas zawodzą. Samochód dostawczy nie może zawieźć tym bardziej – służy przecież do pracy. Poniżej znajdziecie garść podstawowych wskazówek, które sprawią, że zimowa eksploatacja „dostawczaka” będzie bezpieczna, a ryzyko przykrych zdarzeń zostanie zminimalizowane.

1. Zadbaj o opony

Gołoledź i przymrozki są szczególnie niebezpieczne dla ciężkich i dużych aut dostawczych. Nie musisz zakładać „zimówek” – na szczęście nie istnieją w Polsce przepisy, które nakazywałyby zakładanie opon zimowych. Dobre „wielosezonówki” z pewnością spełnią swoje zadanie, ale jeśli nie do końca im ufasz, dla spokoju sumienia możesz zostać przy tradycyjnych gumach zimowych. Przyjęte jest, by zmiany opon (bądź całych kół) dokonywać wtedy, gdy w ciągu dnia termometr za oknem pokaże mniej niż 7 stopni Celsjusza. Bieżnik powinien mieć głębokość przynajmniej 1.6 mm. Nadejście sezonu zimowego to dobry moment, by ogumieniu przyjrzeć się bliżej. Zużycie, wybrzuszenia, zaawansowany wiek – wszystko to kwalifikuje opony do wymiany. Twój nowy komplet z pewnością ma nasza hurtownia z częściami samochodowymi.

2. Bierzemy pod lupę płyny

Po pierwsze, płyn do spryskiwaczy. Jeśli wciąż używasz letniego, zużyj go, bądź po prostu wymień. Jeżeli zamarznie, z pewnością z niego nie skorzystasz. Zajrzyj pod maskę i upewnij się, czy płyn chłodniczy jest w połowie drogi pomiędzy MIN i MAX. Płyn hamulcowy i olej to materiały eksploatacyjne, które wymagają systematycznej wymiany niezależnie od pory roku. Być może warto zadbać o to właśnie teraz?

3. Akumulator to podstawa

Awaria akumulatora zawsze przytrafia się nie w porę. Nici z jazdy i co gorsza, nici z pracy. Na to pozwolić sobie nie można, więc sprawdzenie kondycji akumulatora należy potraktować jako konieczność. Słaba, leciwa bateria może poddać się przy pierwszym mrozie. Na szczególną uwagę zasługują akumulatory zasilające samochody użytkowane przez kurierów, dostawców itp. Częste wyłączanie i uruchamianie silnika to prawdziwy sprawdzian wytrzymałościowy dla każdego akumulatora.

4. Zaopatrz się w akcesoria

Zimy na szczęście są łagodniejsze, niż przed laty, ale i tak potrafią dać się we znaki. Oczekiwanie na wiosnę ułatwią nam przydatne zimowe atrybuty. Skrobaczka do szyb, szczotka, odmrażacz do zamków czy mata antyszronowa to przedmioty, które przydadzą się na pewno, lub prawie na pewno. Nakładanie maty na szybę czołową oszczędzi nam skrobania lub odśnieżania o poranku. W autach dostawczych to o tyle ważne, że z uwagi na ich gabaryty przednia szyba potrafi być naprawdę pokaźna. Czyszczenie jej nie będzie tak łatwe, jak w osobówce. Szczotka na długim ramieniu pozwoli nam skutecznie usunąć śnieg zalegający na dachu czy plandece. Pamiętajmy, że policja z całą surowością traktuje nieodśnieżone pojazdy.

5. Nie jeźdź „na oparach”

Jeździć możesz, ale w mroźną noc nie zostawiaj auta z praktycznie pustym bakiem. Nagromadzona w baku wilgoć zamarznie i zatka filtr wraz z przewodami. To skutecznie unieruchomi Twoje auto. Dla bezpieczeństwa pilnuj, by zbiornik z paliwem zawsze był pełny przynajmniej do połowy. Filtr paliwa to jedna z tych części do samochodów dostawczych, które z kupisz w naszej hurtowni.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.