Na co zwracać uwagę kupując laptopa

Obecnie coraz więcej osób przesiada się z komputerów stacjonarnych na laptopy. Korzystają z nich dzieci, młodzież, studenci, osoby pracujące, seniorzy itp. Dlaczego? Przede wszystkim z racji wygody – zajmuje mało miejsca, można go łatwo transportować, można go używać np. będąc w trasie. Co najważniejsze laptopy oferują dziś coraz większe możliwości jeśli chodzi o wydajność, niejednokrotnie dorównując swoim stacjonarnym braciom. Przed zakupem pojawia się jednak ważne pytanie – jakiego laptopa wybrać?

 Ekran

Przede wszystkim warto zdecydować się jakiej wielkości chcemy ekran. Poczynając od małych 10 cali, które idealnie sprawdzają się dla ludzi w rozjazdach, przez 15,6 cala, który jest najpopularniejszy (nie za duży, nie za mały) oraz 17 cali, które świetnie zastępują komputery stacjonarne. Wielkość ekranu powiązana jest także z wagą całego laptopa, im większy ekran, tym większa waga, a co za tym idzie mniejsza wygoda w transporcie. Jeśli chodzi o ekran to warto także zwrócić uwagę na jego rozdzielczość (HD, HD+ Full HD, 4K) oraz typ matrycy (TFT, LCD, LED, IPS + błyszcząca lub matowa). W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się ekrany Full HD IPS, ponieważ są świetne dla osób długo pracujących i dla graczy, ale niestety ciągle mają stosunkowo wysokie ceny.

Podzespoły

Kolejnym ważnym elementem są podzespoły. Tutaj najczęściej duże sklepy pomagają tym, co mniej się znają i grupują laptopy w poszczególnych grupach – laptop do użytku domowego, laptop biznesowy oraz dla graczy. Jeśli się na tym nie znamy to warto zaufać specjalistom. Najlepiej także wybrać sprzęt, który pozwoli na późniejszą jego rozbudowę. Przykładowo kupując laptopa warto sprawdzić czy ma gniazdo na podpięcie dysku SSD (obecnie jeszcze drogie, ale znacząco przyspieszające pracę komputera).

Do czego będziemy używać laptopa?

Wybór laptopa dla siebie z pewnością nie jest zadaniem łatwym, ponieważ jest ich po prostu bardzo dużo. Najlepiej wyznaczyć budżet na ten zakup oraz określić na czym nam najbardziej zależy – np. na mobilności, na możliwości grania w nowe gry, na wysokiej jakości ekranie, czy też szybkości działania.

———–
Zdjęcie: pixabay.com/StartupStockPhotos
CC-License: CC0

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.