Którą szkołę językową najlepiej wybrać?

Wybierając jakąkolwiek usługę, najczęściej w pierwszej kolejności patrzymy na cenę. Na jakie jednak inne kryteria powinniśmy zwrócić uwagę wybierając odpowiednią dla nas szkołę językową, tak aby nasze zajęcia były jak najbardziej efektywne, a same doświadczenie ze szkołą językową było pozytywne? W tym artykule postaramy się przybliżyć Wam czynniki, które powinniście wziąć pod uwagę, gdy decydujecie się naukę języków w szkole językowej.

Stacjonarne czy online?

Na rynku istnieje wiele firm językowych oferujących swoje usługi zarówno w formie online jak i stacjonarnej. Każdy z tych trybów zajęć ma swoje plusy i minusy, którym warto się przyjrzeć bliżej, wybierając tryb dla siebie.

Forma zajęć online jest zdecydowanie dobrą opcją dla osób zapracowanych, oraz dla osób z terenów słabo skomunikowanych, dla których dojazd do szkoły językowej wiązałby się z dużymi kosztami (również czasem!) przeznaczonymi na dojazd do tradycyjnej szkoły.

Jeśli jednak macie wrażenie, że czulibyście się nieswojo rozmawiając z kimś tylko i wyłącznie za pośrednictwem kamery i potrzebujecie ludzkich, fizycznych interakcji z drugą osobą warto poprosić o lekcję próbną, która pomoże Wam zdecydować, co jest najlepsze. Łukasz Pakuła, założyciel i Managing Director CHOICES #JezykiNaWynos, tak przywołuje swoje początki nauczania online:

„Kiedy zaczynałem uczyć online, a było to 7 lat temu, byłem przekonany, że to tylko chwilowe, zastępcze zajęcie dla mnie. Szybko jednak doszedłem do wniosku, że jest to przyszłość nauki języków i to nie ze względu na moje zamiłowanie do nowych technologii.”

Dopytujemy więc, co spowodowało jego entuzjazm do edukacji online. Łukasz Pakuła odpowiada:

„Stało się tak dzięki Pani Marii, 70 letniej emerytki, która zaczęła naukę angielskiego ze mną na poziomie A0 (jak sama nawa wskazuje, z zerową znajomością języka!). Po połowie roku zaczynała już rozmawiać ze swoimi wnukami mieszkającymi w Londynie, a po 3 latach nauki ze mną była już w stanie bez problemu odwiedzać swoją rodzinę na Wyspach Brytyjskich i wykonywać wszystkie czynności dnia codziennego. Zaczęła nawet nawiązywać nowe znajomości z Anglikami!”

Grupowy czy Indywidualne?

Wybierając formę zajęć między zajęciami grupowymi a indywidualnymi, kierujcie się swoim charakterem i tym co bardziej wam odpowiada. Jeśli jesteście osobą, która boi się odzywać w grupie nieznajomych, lepszą opcją dla was będą zajęcia indywidualne. Jeśli jednak potrzebujecie innych osób, ponieważ rywalizacja was motywuje i napędza, to właśnie zajęcia grupowe powinny stać się waszym priorytetem.

Pamiętajcie też, że im mniej liczna grupa, tym lepsze i szybsze efekty!

Zajęcia dopasowane do Twoich potrzeb

Szukajcie zajęć dopasowanych do waszych indywidualnych potrzeb. Jeśli nauka języka obcego jest Wam potrzebna w pracy, szukajcie lekcji, które będą skupiały się na słownictwie branżowym używanym na waszym stanowisku. Jeśli z kolei chcecie się dobrze przygotować do uzyskania certyfikatu z konkretnego języka, zapiszcie się na kurs przygotowujący do niego, na którym będziecie ćwiczyć na konkretnych arkuszach egzaminacyjnych.

Częstotliwość i długość lekcji

Zwróćcie uwagę na częstotliwość oraz długość poszczególnych lekcji. Pamiętajcie, że zbyt duży natłok informacji nie sprzyja zapamiętywaniu, dlatego jeśli chcecie zapisać się na intensywny kurs językowy, lepiej wybrać opcję trzy razy w tygodniu po jednej godzinie, niż raz w tygodniu w intensywnym bloku trzygodzinnym. Wasza nauka będzie w ten sposób efektywniejsza, a same lekcje będą przyjemniejsze.

Lekcja demo

Obecnie, wiele szkół językowych oferuje lekcję demo, bez konieczności podpisywania umowy z daną firmą. To bardzo dobra opcja, gdy rozważacie kilka szkół i chcecie w praktyczny sposób zobaczyć, jak wyglądają lekcje w danej jednostce przed podjęciem ostatecznej decyzji o związaniu się z nią umową. Warto jednak zadbać o to, że część szkół na takie lekcje podstawia swojego najlepszego lektora, z którym nie będziecie mieli zajęć. Upewnijcie się więc, że osoba prowadząca lekcję pokazową będzie też Waszym docelowym lektorem.

Rodzaj umowy

Przygotowując się do podpisania umowy ze szkołą językową, zwróćcie przede wszystkim uwagę na czas jej trwania. Nie zgadzajcie się na podpisanie umowy rocznej, jeśli interesują was tylko 3 miesiące nauki! W ten sposób, unikniecie konieczności płatności za usługi, których i tak nie wykorzystacie. Pamiętajcie, że zawsze lepiej jest podpisać umowę krótszą, którą potem możecie ewentualnie przedłużyć, niż od razu decydować się na nierealny, długi termin jej trwania. Wasz portfel na pewno wam za to podziękuje.

Jeśli z kolei decydujecie się na umowę bezterminową, zwróćcie uwagę na okres jej wypowiedzenia oraz czy nie wiążą się z tym faktem jakieś ukryte koszty. Owiane złą sławą stały się już raty na kursy językowe. Unikajcie takich umów za wszelką cenę.

Płatności

Wybierając odpowiednią dla siebie szkołę językową, nie zapomnicie zwrócić uwagi na formę płatności. Zastanawiając się między opcją płatności z góry za cały kurs, a płatnościami miesięcznymi, bierzcie po uwagę wasze realne możliwości finansowe. To prawda, że wiele szkół językowych oferuje rabaty w przypadku, gdy zdecydujecie z góry zapłacić za wszystkie lekcje, jednak pamiętajcie, że to duże jednorazowe obciążenie dla waszego portfela.

Uważajcie również na opcje podziału płatności na raty. Opcja ta działa w kilku szkołach językowych na zasadzie ich umowy z bankami i w takim wypadku, zawieracie umowę nie tylko ze szkołą językową, ale również umowę kredytową z konkretnym bankiem.

Doświadczenie

Zalecamy również, aby wybierając szkołę online kierować się jej historią. Nie stawiajmy na takie instytucje, które zostały zmuszone przejściem na zajęcia zdalne jedynie przez pandemię. Wtedy większość kursów będzie niedopracowana, co odbije się echem w jakości zajęć i Waszych postępach.

Łukasz Pakuła z CHOICES #JezykiNaWynos mówi:

„Ważne jest, żeby szkoła języków obcych online była kompleksowo przygotowana do przeprowadzania zajęć zdalnych. W skład zajęć powinien wchodzić dostęp do profesjonalnej platformy online, cyfrowych e-podręczników, aplikacji wzmacniających efekty nauki, ale i też dobrej obsługi kursanta. Tutaj stawiałbym szkołę językową CHOICES za wzór”

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.