To powinieneś wiedzieć przed zakupem płyt meblowych

Prowadzisz zakład meblarski? A może samodzielnie konstruujesz lub naprawiasz/odnawiasz swoje meble? W każdej sytuacji potrzebujesz solidnych płyt meblowych. Z jednej strony muszą być one wytrzymałe, a z drugiej nie możesz pozwolić sobie na odstępstwa w zakresie designu. Oto wszystko, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się kupić płyty meblowe.

Płyty meblowe – jakość przede wszystkim

Płyty meblowe to główny materiał konstrukcyjny, rdzeń tworzący kuchenną zabudowę. Istotne jest to, jaki rodzaj produktu wybierzesz, ponieważ to od niego zależy trwałość oraz wygląd mebli. Do wyboru jest co najmniej kilka wariantów:

  • płyty wiórowe w okleinie bukowej, olchowej, dębowej – powstają z wiórów drzewnych, które są spajane klejami lub żywicami. Powstają solidne elementy obudowy, które za sprawą oklein przybierają różne odcienie brązu, imitując prawdziwe drewno,
  • płyty pilśniowe – powstają z rozwłóknionej tkanki drzewnej. W efekcie pilśnienia, czyli spajania, uzyskuje się płyty w różnych rozmiarach oraz grubościach. Tutaj możemy wyróżnić płyty MDF (średnia gęstość) oraz HDF (duża twardość),
  • płyty melaminowe – wykonywane z wiórów drzewnych i oklejane, dzięki czemu nabierają efektownego designu i z łatwością dopasowują się do różnych projektów aranżacyjnych,
  • sklejki – to kilka cienkich warstw drewna połączonych trwale ze sobą,
  • płyty paździerzowe – są produkowane z twardych łodyg lnu i konopi łączonych klejem pod ciśnieniem.

Jakie płyty meblowe wybrać do kuchni?

O ile w pomieszczeniach takich jak salon czy sypialnia, gdzie panuje neutralny mikroklimat sprawdzą się niemal wszystkie rodzaje płyt meblowych, o tyle w kuchni trzeba dobierać je bardziej uważnie. Chodzi przede wszystkim o to, aby zabudowa po wykonaniu była bardzo solidna i odporna na działanie czynników zewnętrznych. W kuchni jest to zwłaszcza wilgoć i odpryski tłuszczu powstające w czasie gotowania. Pod wpływem wysokim temperatur niektóre rodzaje mebli mogą niszczeć poprzez rozwarstwienia i deformacje. Dlatego też najbezpieczniejszym wyborem okażą się płyty meblowe https://e-markat.pl/plyty-meblowe  melaminowe o wysokiej odporności na wodę, łatwe w formowaniu i cięciu na wymiar.

Zdecydowanie zrezygnuj natomiast z płyt wiórowych, które mają skłonnością do pęcznienia. Pewną alternatywą są na pewno ekologiczne płyty pilśniowe – gęste, odporne na wgniecenia i inne uszkodzenia mechaniczne.

1 thought on “To powinieneś wiedzieć przed zakupem płyt meblowych”

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.