EKUZ nie uchroni Cię przed wszystkimi kosztami. Sprawdź, kiedy warto rozszerzyć polisę

Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) może wyrobić sobie każdy, kto posiada ubezpieczenie zdrowotne. Potwierdza ona, że jej właściciel jest osobą ubezpieczoną i ma pełne prawo do opieki zdrowotnej w miejscu pobytu. Jej wyrobienie nic nie kosztuje.

Jeśli podczas pobytu poza granicami naszego kraju dojdzie do nieszczęśliwego wypadku i osoba poszkodowana polskiego pochodzenia będzie wymagać opieki lekarskiej, karta EKUZ zagwarantuje jej do niej dostęp na koszt NFZ. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że jej posiadanie umożliwia nam dostęp tylko do tych świadczeń, które przysługują obywatelom kraju, w jakim przebywamy. Za niektóre usługi trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni.

Co daje karta EKUZ?

W zależności od kraju zakres bezpłatnej opieki zdrowotnej może być nieco inny. Przykładowo, w Czechach posiadacz EKUZ ma brawo do bezpłatnej wizyty u lekarzy podstawowej opieki medycznej, jeśli jednak szereg nieszczęśliwych zdarzeń sprawi, że trafi on na szpitalny oddział ratunkowy, zobowiązany będzie do uiszczenia jednorazowej opłaty w wysokości 90 koron.

W odróżnieniu do Czech, w Szwajcarii przyjdzie nam dopłacić także do hospitalizacji. Koszt ten wynosi 15 franków za dzień i nie muszą go uiszczać dzieci, kobiety w ciąży i osoby do 25 roku życia (o ile kontynuują naukę).

Za to w Austrii karta EKUZ zagwarantuje nam darmowe zakwaterowanie i opiekę lekarską, jednak w sytuacji, gdy zostanie zaproponowana hospitalizacja w ramach podwyższonego standardu, trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami. Koszt leczenia szpitalnego trwającego do 28 dni wynosi od 12 do 20 euro za dobę.

Ubezpieczenie dodatkowe – dlaczego warto?

Na powyższych przykładach widać, że zakres ochrony, jaką oferuje EKUZ, niekoniecznie musi okazać się wystarczający. Mając to na uwadze, warto dokupić jeszcze dodatkową polisę (np. https://www.insurancechoice.co.uk/products/travel-insurance-products/travel-insurance-with-medical-conditions/), która pokryje wyżej wymienione koszty. Ochrona może obejmować także przeprowadzenie ewentualnej akcji poszukiwawczej lub ratowniczej.

Ubezpieczenie turystyczne, w odróżnieniu od EKUZ, nie jest darmowe. Jego koszt zależy od wysokości sumy ubezpieczenia i zakresu ochrony, jeśli interesuje nas pakiet rozszerzony przyjdzie nam zapłacić dużo więcej, niż jakbyśmy wybrali wersję podstawową. Po przekalkulowaniu wszystkich kosztów okazuje się jednak, że i tak bardziej opłaca się wydać kilkaset złotych na ubezpieczenie, niż kilkanaście tysięcy złotych na pokrycie kosztów ewentualnego leczenia.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.