Typową reakcją układu immunologicznego człowieka jest kaszel. Kaszel to naturalna reakcja obronna, która może być spowodowana obecnością ciała obcego w drogach oddechowych. Zwykły i sporadyczny kaszel w reakcji na tego typu czynniki z reguły nie jest powodem do większych zmartwień. Kiedy jednak utrzymuje się przez długi czas i nie towarzyszą mu inne widoczne objawy – albo wręcz przeciwnie i towarzyszy mu wiele innych objawów – warto udać się na wnikliwy wywiad lekarski. Gdy pojawia się nagle może oznaczać alergię.
Katar alergiczny
Największą zmorą każdego uczuleńca jest katar sienny, zwany również katarem alergicznym lub alergicznym nieżytem nosa. Pojawia się on najczęściej w sezonie, ale może mieć również charakter całoroczny. W sezonie katar alergiczny powodują pyłki roślin, które w tym czasie kwitną, czyli np. brzoza, leszczyna, czy też niektóre trawy. Całoroczny katar sienny natomiast powodują najczęściej alergeny – roztocza, zwierzęca sierść.
Alergiczny nieżyt nosa objawia się zwykle niedrożnością górnych dróg oddechowych oraz wodnistą i bezbarwną wydzieliną z nosa. Do tego dochodzi również kichanie (seryjne) oraz swędzenie w obrębie nosa.
Wśród innych objawów, jakie można wyróżnić, opisując alergię, są również:
- nudności,
- wypryski na skórze (wysypka),
- swędzenie uszu, ust, oczu,
- zaczerwienienie spojówek oraz łzawienie,
- czasem może pojawiać się również gorączka.
Alergia, a właściwie wszystkie jej symptomy, są niezwykle uciążliwe i mogą negatywnie wpływać na codzienne funkcjonowanie i samopoczucie.
Jak leczyć alergiczny nieżyt nosa?
Alergia to stan, na który nauka niestety nie zdołała jeszcze znaleźć rozwiązania. Warto tutaj jednak nadmienić, że są sposoby, dzięki którym można załagodzić uciążliwe objawy – których swoją drogą nie powinno się bagatelizować, bo może to prowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia objawów, rozwoju astmy, a także do utraty odporności.
Podstawowymi narzędziami alergika w walce z katarem siennym powinny być obowiązkowo:
- kalendarz pyleń,
- filtry przeciwpyłowe lub oczyszczacze powietrza,
- nebulizator.
Kalendarz pyleń pozwala zobaczyć, w jakich miesiącach pylą dane rośliny. Dzięki temu alergik może dobrze się przygotować na ten okres. Filtry przeciwpyłowe bądź oczyszczacze powietrza sprawdzą się w domu w zamkniętych pomieszczeniach, w których gromadzi się duża ilość pyłu i innych zanieczyszczeń. Nebulizacja zaś pomaga w oczyszczaniu, udrażnianiu i nawilżaniu dróg oddechowych. Na rynku do wyboru są takie urządzenia, jak:
- nebulizator siateczkowy,
- nebulizator pneumatyczny,
- oraz nebulizator ultradźwiękowy.
Nebulizator siateczkowy umożliwia podawanie większości leków przeznaczonych do nebulizacji. Warto jednak uprzednio sprawdzić, czy na pewno – tak dla pewności, ponieważ niektóre substancje mogą wymagać rozcieńczenia, z racji tego, że zbyt gęste mogłyby zapchać filtry urządzenia.
Innymi sposobami na leczenie kataru siennego mogą być również zabiegi odczulające – immunoterapia alergenowa lub szczepienia alergenowe. W innych przypadkach lekarz może ustalić inną formę leczenia, a właściwie profilaktyki, która może pomóc w łagodzeniu uporczywych objawów.