Co to jest lokal mieszkalny i co oznaczają skróty M2, M3 i M4?

Czy wiesz, co to jest „lokal mieszkalny”? To określenie stosuje się dla odróżnienia mieszkań oraz domów od innych „lokali”. Jednymi z najpopularniejszych dziś lokali typu mieszkalnego, są mieszkania w stanie deweloperskim. Tego typu mieszkania są dostępne niemal od ręki, wcale nie dziwi więc fakt, iż obecnie inwestuje w nie ponad 90% Polaków. W mieszkanie w stanie deweloperskim nie trzeba wkładać dużych ilości pieniędzy na nieprzewidziane naprawy, czy też wymianę instalacji – takie sytuacje zdarzają się niestety dość często w mieszkaniach dostępnych na rynku wtórnym.

Nowoczesne lokale mieszkalne (i to nie tylko w stanie deweloperskim) znajdziesz w wielu miastach. Funkcjonalne mieszkania dostępne są również w takich miastach jak Mława. Od jakiegoś czasu w mieście powstaje bowiem wiele nowych inwestycji – znajdziesz je między innymi w takich wariantach jak M2, M3, czy M4. Poniżej znajdziesz kilka informacji i rozwinięć na temat tych skrótów. Jeżeli więc nie jesteś pewien bądź pewna co one oznaczają, przeczytaj poniższy tekst.

Wielkość mieszkania

M2, M3 i M4 to skróty wykorzystywane – początkowo w latach PRL – do określenia wielkości mieszkania pod względem pokoi. Widoczna przy literze „M” cyfra to ilość osób, które mogą zamieszkać w danym mieszkaniu. Poza wyżej wymienionymi skrótami wyróżnić można jeszcze dwa kolejne, czyli M1 oraz M5. No, ale co tak właściwie one oznaczają?

  • M1, czyli kawalerka – mieszkanie składające się z jednego pokoju, który pełni funkcję sypialni, kuchni i salonu. W kawalerce nie ma kuchni, zamiast niej w mieszkaniu umieszcza się najczęściej aneks kuchenny.
  • M2, czyli mieszkanie dla dwóch osób – lokal składający się z jednego pokoju oraz kuchni, która może (ale nie musi) być połączona z salonem. Otwarta przestrzeń tworzy wtedy salon z aneksem kuchennym, jadalnią oraz miejscem do wypoczynku.
  • M3, czyli mieszkanie dla trzech osób – mieszkanie składające się z dwóch pokoi oraz kuchni.
  • M4 to lokal mieszkalny dla czterech osób – mieszkanie składające się z trzech pokoi oraz kuchni.
  • M5 natomiast to mieszkanie dla pięciu osób – lokal składający się z czterech pokoi i kuchni. Podobnie jak poprzednio kuchnia może (ale nie musi) być oddzielnym pomieszczeniem.

Nowoczesne rozwiązania mieszkaniowe w Mławie

A skoro mowa już o Mławie, to na tamtejszym rynku nieruchomości deweloperzy również oferują mieszkania w podobnych wariantach. Jeżeli szukasz mieszkania na nowym osiedlu, to z całą pewnością w Mławie znajdziesz coś dla siebie. W mieście bowiem powstało (i wciąż powstaje) wiele inwestycji, które oprócz tego, że są wyposażone w wiele nowoczesnych rozwiązań, to jeszcze znajdują się w niezwykle dogodnych lokalizacjach – lokale mieszkalne znajdziesz zarówno na obrzeżach miasta, jak i w centrum. Za dobry przykład może tutaj posłużyć Osiedle Eko-Grota – budynek wyposażony został w zbiorniki retencyjne, które zbierają wodę opadową do ponownego użytku (między innymi do podlewania zieleni) oraz panele słoneczne, które wytwarzają osiedlu „zieloną energię” – jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania instalacji w częściach wspólnych obiektu.

Jeżeli w Twoim interesie leży zakup mieszkania w Mławie, to pamiętaj – zanim podejmiesz ostateczną decyzję, koniecznie zastanów się nad:

  • Lokalizacją – rozważ usytuowanie osiedla. Czy odpowiada Ci to, w jakiej okolicy się ono znajduje? Czy zapewnia Ci bezpośredni dojazd do pracy? Czy nie będzie problemu ze znalezieniem miejsca parkingowego, a może osiedle ma własny parking?
  • Metrażem – zastanów się nad tym, ile tak naprawdę potrzebujesz pokoi w mieszkaniu, jaki powinien być ich rozkład i czy wystarczy Ci aneks kuchenny, czy oddzielna kuchnia,
  • Infrastrukturą osiedlową – jeszcze zależy Ci na lokalu blisko punktów usługowych oraz sklepów rozważ zakup mieszkania w centrum bądź w niewielkiej odległości od centrum. Jeżeli masz inne potrzeby, rozważ zakup mieszkania w innej części miasta.

Jeżeli dysponujesz większą ilością czasu na podjęcie decyzji o zakupie mieszkania, przemyśl wszystkie za i przeciw. Zarówno mieszkania w centrum, jak i na obrzeżach mają swoje wady i zalety, przy wyborze odpowiedniego kieruj się więc nie tylko opiniami innych osób, ale przede wszystkim myśl o własnych potrzebach. Jeżeli wybierzesz właściwie, Twoje nowe mieszkanie przyniesie Ci znacznie więcej radości.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.