Czy warto pić kawę przed treningiem?

Czy picie kawy przed treningiem jest dobrym pomysłem? Poniżej rozważamy wszystkie za i przeciw. Zawarta w kawie kofeina, jak wiadomo, ma silnie pobudzający wpływ na organizm, dlatego wielu sportowców korzysta z jej dobroczynnych właściwości przed treningiem. Czy jednak jest to zdrowe i potrzebne? W końcu sam wysiłek fizyczny podnosi tętno i uruchamia całą maszynerię naszego ciała.

Co daje kofeina?

Kofeina nie tylko działa pobudzająco na organizm, ale i zwiększa termogenezę, inicjuje wzmożoną lipolizę (proces odpowiedzialny za rozkład tłuszczów), a więc pomaga schudnąć, zwłaszcza jeśli pije się kawę przed ćwiczeniami aerobowymi. Mała czarna zapobiega też powstawaniu zakwasów. Nie należy jednak zapominać o tym, że to podniesione ciśnienie krwi zapewnia organizmowi większą ilość energii. Samo wykonywanie ćwiczeń fizycznych znacznie je podnosi, dlatego osoby cierpiące na nadciśnienie powinny się raczej wystrzegać picia kawy.

Kto nie powinien pić kawy przed treningiem?

Nie tylko osoby mające problem z nadciśnieniem powinny zrezygnować z kawy przed intensywnym wysiłkiem fizycznym. To samo dotyczy sportowców, którzy stosują odżywki bądź suplementy. Produkty tego typu są wystarczającym stymulantem, dopingowanie się jeszcze kawą może być bardzo szkodliwe dla zdrowia. Z małej czarnej powinni zrezygnować również ci, którzy trenują wieczorem – kawa może wpłynąć niekorzystnie na sen. Stymulowanie się kofeiną jest też niepotrzebne w przypadku osób, na które kawa nie działa pobudzająco.

Efekt po

Kawa pozwala organizmowi dłużej zachować wydajność i oddalić w czasie poczucie zmęczenia. Ale w to sztuczne, zewnętrzne pobudzenie wpisane są nieuniknione koszty. Można je porównać do mechanizmu wydzielania insuliny. Po zjedzeniu np. czekolady wzrasta poziom cukru we krwi, co pociąga za sobą natychmiastową reakcję trzustki: wytwarza ona insulinę, mającą za zadanie zredukować cukier. W rezultacie spada on do wartości niższej niż wyjściowa, poprzedzająca moment spożycia czekolady. Tak samo kofeina: działa przez pewien czas, po czym poziom energii drastycznie spada. Należy się liczyć z tym spadkowym efektem.

Kawa a treningi siłowe

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które piją kawę przed treningami siłowymi. Zbyt duża dawka kofeiny może przyczynić się do obniżenia wydolności serca. Przed ćwiczeniami na siłowni lepiej zjeść kilka suszonych owoców, bogatych w węglowodany.

Jak więc widzimy, kawę można pić przed treningiem jedynie w określonych sytuacjach. Nie zawsze jest to najlepszy stymulant. Jeśli już decydujemy się na małą czarną, sięgnijmy po produkt dobrej jakości, taki jak np. Black Latte.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.