Rozwód za porozumieniem stron – koszty

Rozwód za porozumieniem stron jest rozwiązaniem, na które bardzo często decydują się osoby, które chcą jak najszybciej zakończyć małżeństwo. Sprawdź, jakie są koszty za rozwód za porozumieniem stron.

Koszty za rozwód za porozumieniem stron – szczegółowe informacje

Wiele osób planujących złożenie pozwu o rozwód zastanawia się nad tym, na jakie koszty należy się przygotować. Niezbędne jest przede wszystkim uiszczenie opłaty od złożenia pozwu rozwodowego. Wysokość tej opłaty w 2022 roku to 600 zł. Pod uwagę należy wziąć fakt, że opłata ta może ulec zmianie wraz z początkiem kolejnego roku. Gdy sprawa zakończy się nieorzekaniem o winie, powód otrzymuje zwrot w wysokości 300 zł.

Kto płaci za rozwód za porozumieniem stron?

Kolejną kwestią, która budzi wiele wątpliwości, jest to, która ze stron pokrywa koszty rozwodu. Wszystko zależy od tego, czy jest to rozwód z orzekaniem o winie, czy też rozwód za porozumieniem stron. W pierwszym przypadku wszystkie koszty ponosi osoba, która jest winna rozpadu małżeństwa. Koszty za rozwód za porozumieniem stron są dzielone po równo pomiędzy stronami. Oznacza to, że każda ze stron płaci połowę.

Takie rozwiązanie z pewnością jest bardzo korzystne finansowo. Jeśli wysokość opłaty sądowej to 600 zł, a w razie nieorzekania o winie następuje zwrot w wysokości 300 zł, każdy z małżonków zapłaci 150 zł. Widać więc, że koszty rozwodu za porozumieniem stron nie są bardzo wysokie.

Dodatkowe koszty rozwodu

W trakcie postępowania rozwodowego mogą pojawić się dodatkowe koszty. Najczęściej jednak występują one w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie – choć zdarzają się sytuacje, gdy dodatkowe koszty wystąpią także przy rozwodzie za porozumieniem stron.

Mogą to być na przykład koszty związane z koniecznością skorzystania z pomocy biegłego sądowego, koszty postępowania mediacyjnego czy też opłaty związane z ewentualnym zabezpieczeniem roszczenia.

Oczywiście na dodatkowe koszty powinny przygotować się osoby, które chcą skorzystać ze wsparcia prawnika. Tego typu pomoc niezbędna będzie podczas przygotowywania pozwu rozwodowego, a także – oczywiście opcjonalnie – w trakcie trwania postępowania. Koszty te mogą być zróżnicowane, w zależności od tego, jakie ceny oferuje dana kancelaria.

Dowiedz się więcej na temat rozwodu za porozumieniem stron: https://jakubowskazawada.com/rozwod/

Koszty za rozwód za porozumieniem stron  – podsumowanie

Wiesz już, że koszty za rozwód za porozumieniem stron są dzielone po równo pomiędzy małżonków, a opłata sądowa, która musi być uiszczona podczas składania pozwu rozwodowego, wynosi 600 zł. Decydując się na rozwód bez orzekania o winie, nie warto jednak rezygnować ze wsparcia prawnika. Pomoc prawna może okazać się cenna już na etapie przygotowywania pozwu. Dobrze skonstruowany pozew powinien zawierać wszystkie istotne dla sędziego informacje. Dzięki temu całe postępowanie będzie krótsze, co z pewnością zaoszczędzi małżonkom wiele stresu.

Tekst inspirowany: https://jakubowskazawada.com/

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.