Czy warto zamówić odbiór techniczny mieszkania od dewelopera?

Kupujesz mieszkanie od dewelopera i cieszysz się tym, że Twój lokal jest nowy, a więc zapewne w idealnym stanie technicznym. Niestety, nie możesz tego założyć, a wiele osób, które nie prześwietliło wcześniej kupowanego apartamentu po pewnym czasie gorzko się rozczarowało. Ukryte wady i usterki wymagające poprawy to koszmar każdego kupującego. Czy można się przed nim uchronić? Okazuje się, że tak – wystarczy zlecić odbiór techniczny specjalistom.

Odbiór techniczny – co na ten temat mówią przepisy?

Odbiór techniczny to ważny etap transakcji zakupu mieszkania, w którym sprzedający udostępnia kupującemu (lub jego przedstawicielowi) nabywany lokal. Robi to w celu zaprezentowania go, umożliwiając weryfikację stanu nieruchomości i jej zgodności z podpisaną umową. W momencie, gdy zostanie podpisany protokół odbioru, kupujący potwierdza, że zna stan techniczny mieszkania i należących do niego części budynku, np. komórki lokatorskiej i decyduje się je odebrać.

Czy zawsze odbywa się odbiór techniczny? Nie jest to konieczne w sytuacji, gdy lokal został zakupiony od dewelopera po tym, jak uzyskał on pozwolenie na użytkowanie obiektu. Jednak czasem, także inne umowy przewidują odbiór techniczny i jest on możliwy – zawsze warto z takiej opcji skorzystać.

Dlaczego warto przeprowadzić profesjonalny odbiór techniczny?

Odbioru technicznego lokalu można dokonać samemu, jednak trzeba przyznać, że nie zawsze jest to wystarczające. Kupujący zazwyczaj nie mają specjalistycznej wiedzy na temat procedur budowlanych czy czytania planów i nie potrafią racjonalnie ocenić, czy wykonanie było zgodne z projektem, czy w lokalu nie ma ukrytych usterek. Wreszcie ich ocenę utrudniają emocje związane z osobistym podejściem do tematu. Dlatego też tak wiele osób decyduje się zlecić odbiór techniczny ekspertom.

Odbiór techniczny mieszkania – w czym pomoże specjalista?

Firma, która świadczy usługi profesjonalnego odbioru technicznego mieszkań skoncentruje się na ocenie, czy dany lokal jest odpowiednio wykonany. W tym celu użyje specjalistycznego sprzętu pomiarowego, gwarantującego wysoką precyzję. Ustali też, czy mieszkanie jest zgodne z dokumentacją umowną oraz normami budowlanymi. Tu liczy się skrupulatność, sprawdzeniu powinny podlegać wszystkie elementy konstrukcyjne, w tym kąty, piony i płaszczyzny, tynki i ściany, stolarka otworowa, podłogi, wylewki, balkony.

A co jeśli znajdzie i udowodni nieprawidłowości?

Najlepiej, gdy odbiór techniczny odbywa się bez żadnych niespodzianek, a Ty możesz celebrować moment odebrania kluczy i szykować się do przeprowadzki. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Jednak dobra wiadomość jest taka, że jeśli na tym etapie uda się udowodnić niedociągnięcia po stronie dewelopera, w jego gestii leży ich usunięcie.

Odbiór mieszkania od dewelopera, moment przekazania kluczy to zawsze bardzo emocjonujący moment. Nie dajmy się jednak ponieść emocjom chwili i działajmy zgodnie z zasadą – ufaj, lecz sprawdzaj. Pamiętaj, że tu chodzi o Twoje pieniądze, ale też o coś znacznie cenniejszego, czyli komfort i bezpieczeństwo rodziny.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.