Wypożyczenie samochodu: 5 najważniejszych kroków

W nowoczesnym świecie przestaje istnieć konieczność posiadania rzeczy, którymi posługujemy się na co dzień. Możemy bez żadnego problemu osiągnąć nasze cele w działaniach zawodowych i osobistych, nawet nie mając wszystkich niezbędnych narzędzi we własności. Ideologia szybkiego i zoptymalizowanego wypożyczania coraz mocniej wchodzi w codzienność każdego z nas. W każdej chwili można wynająć prawie cokolwiek na dowolny okres, od narzędzi do remontu do PlayStation5 dla rozrywki. Wypożyczenie samochodu nie jest wykluczeniem.

Wypożyczenie samochodu dla potrzeb własnych

Koszt zakupu wraz z kosztami utrzymania samochodu przy dobrym przeanalizowaniu nie zawsze wydają się do akceptacji i dodania do naszego budżetu. W przypadku, kiedy możemy sobie pozwolić kupić jedynie starsze auto, musimy uwzględniać więcej wydatków, niż na samo tankowanie. Będziemy musieli liczyć się co najmniej z potrzebą zapłacić za sporadyczne remonty, regularne przeglądy techniczne, ubezpieczenie.Przy cenie zakupu samochodu 15000 PLN, średniej cenie badania technicznego około 200 PLN, przybliżonej cenie ubezpieczenia pojazdu 700 PLN oraz wydatkach na utrzymanie i niezbędne wymiany i naprawy zaraz po zakupie auta w przedziale od 500 PLN do 3000 PLN łączny koszt ‘uzyskania dostępu’ do samochodu na potrzeby własne znajduje się na poziomie od 16400 PLN do 19400 PLN.Po rocznym użytkowaniu przy dobrym scenariuszu(bez wypadków oraz ‘niespodzianek’ związanych ze stanem technicznym) cena takiego samochodu zachowa się na poziomie przed rocznego zakupu, czyli 15000 PLN, pozostawiając właścicielowi koszt korzystania(bez paliwa) z własnego samochodu w wysokości od około 1400 PLN do 4400 PLN, co w przeliczeniu na miesięczne wydatki oznacza od 115 PLN do 365 PLN. Porównując te liczby ze średnią ceną miesięczną wynajmu samochodu o zbliżonych (do tego, co przed chwilą ‘kupiliśmy’) charakterystykach technicznych i w dobrym stanie w wysokości około 1200 PLN trudno znaleźć przyczynę wynajmować. A jednak po pierwsze nie każdy jest przygotowany na wydanie prawie 20000 PLN na rzecz, stan techniczny, której może okazać się daleki od idealnego; po drugie spośród osób mających pieniądze, są te, które albo wolą kontynuować zbieranie na nowszy model auta, albo skorzystać na przykład z kredytu wpłacając pierwszą ratę w tej wysokości; no i oczywiście istnieją osoby posiadające(lub planujące zakup) własny samochód, ale z pewnych przyczyn potrzebujące innego auta(samochód zastępczy na czas naprawy, lub zakupu nowego samochodu, samochód do praktyki jako kierowca). W tych przypadkach wypożyczenie samochodu staje się bardzo dobrym rozwiązaniem ze względu na szybki i łatwy dostęp do możliwości korzystania z technicznie sprawdzonego, ubezpieczonego i zadbanego autka na już.

Wypożyczenie samochodu dla roboty

We współczesnym świecie auto jest nie tylko zasobem transportu, ale także niewątpliwie jednym z narzędzi do zarabiania pieniędzy. W sytuacjach, kiedy samochód pomaga zarabiać, decyzja o wynajmie nieprzeliczalność i uzasadniona, zwłaszcza jeśli nie mamy pewności, że będziemy potrzebowali samochodu o pewnych charakterystykach technicznych do wykonywana pracy na długi czas. Wypożyczenie samochodu dla zadań służbowych lub do bezpośredniego zarabiania, na przykład dostarczając usługi taksówkarskie, jest skuteczne ze względów ekonomicznych i logistycznych. Wypożyczenie auta bazuje się na podstawie oficjalnej umowy oraz faktur, które możemy w całości ‘wrzucić’ w koszty prowadzonej działalności lub przedstawić pracodawcy dla całościowego zwrotu jednocześnie korzystając z samochodu na potrzeby własne(to oczywiście jest uzależnione od pracodawcy, ale w większości przypadków nie stanowi żadnego problemu).W obu tych przypadkach wypożyczając samochód, warto pamiętać o tych pięciu krokach i kwestiach.

1. Dowiedź się, kto ponosi odpowiedzialność za wynajmowany samochód i na jaką skalę

To jest pierwsza i najważniejsza kwestia do ustalenia z wynajmującym. Przed podpisaniem umowy wynajmu samochodu musimy jednoznacznie wiedzieć jakie ubezpieczenie on posiada, za co dokładnie odpowiadamy jako najemca, za co przywidują się kary i w jakich rozmiarach. Warto także pamiętać o karach za otrzymane mandaty i uszkodzenia auta, mianowicie o tak zwanych kosztach operacyjnych, które pojawiają się z powodu dodatkowych działań wymaganych od wynajmującego i spowodowanych naruszeniem zasad wynajmu opisanych w umowie.

2. Wypowiedzenie: terminy, miejsce i sposób oddania auta, rozliczenie

Z reguły jest to szybki etap, lecz w przypadku gdy nie wiemy, kiedy planujemy zwrot wynajmowanego auta, warto dowiedzieć się, jaki jest termin wypowiedzenia w trybie standardowym i pilnym. Chcemy wiedzieć, czy istnieje mechanizm pozostawienia auta bez konieczności naszej obecności i jakie procedury do tego istnieją, chodzi o nasze bezpieczeństwo pod kontem prawnym.

3. Kontakt główny, dodatkowy oraz rezerwowy

Tak, zdarzają się okoliczności, w których manager floty nie odpowiada na telefony, dyrektor wypożyczalni nie jest dostępny itd. W takich sytuacjach warto wiedzieć o kanałach przesyłania ważnych informacji dotyczących naszych obowiązków jako najemcy zwłaszcza takich, w których ponosimy odpowiedzialność prawną lub pieniężną. Chcemy uniknąć braku formalnego, kiedy próbujemy udowodnić brak naszej winy w tym czy innym przypadku.

4. Zaliczka i płatności za wynajem

Zaliczka nie powinna być przeszkodą dla wynajmu. Żeby dowiedzieć się, czy to się zgadza z rzeczywistością, musimy mieć świadomość tego, co się spłaca z zaliczki według umowy najmu, i pilnować tych ‘obszarów’. Nie jest to przyjemna wiadomość, kiedy przy oddaniu samochodu dowiadujemy się, że nasza zaliczka poszła na poczet kompensacji zużycia skórzanej tapicerki.Jeśli chodzi o płatności, dobrym pomysłem jest ustalić sposób, w jaki dostaniemy i nie przegapimy faktury za wynajem. Oczywiście nie powinno się zapominać o karach, czy zostały ustalone za opóźnienia?

5. Zgodność w papierach

Tylko mała część ludzi ma wykształcenie prawne. Wszyscy umiemy czytać. A więc im bardziej przezroczysta jest umowa wynajmu samochodu, tym lepiej. Najwięcej uwagi trzeba przydzielić kwestii poprawnego wpisania danych odbieranego samochodu, jego stanu technicznego i uszkodzeń, oraz danych firmy i najemcy (czyli naszych danych). Nie ma potrzeby śpieszyć, zawsze można poprosić o przesłanie umowy na maila lub papierowej wersji dla zapoznania się przed wynajmem.

Reasumując, we wszystkich sytuacjach dotyczących wynajmu samochodu, czy to na minuty, czy na rok, trzeba najpierw pamiętać o takich kwestiach jako odpowiedzialność, kary i nasze obowiązki przed wynajmującym. Po tym, jak upewnimy się, że w tych pytaniach czujemy się pewnie, warto spojrzeć na to, jak wygląda usługa szczegółowo, za co odpowiada najemca i w jaki sposób zapewnia dla nas możliwość łatwo i pomyślnie korzystać z tej usługi.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.