Soczewki kontaktowe są świetną alternatywą dla okularów korekcyjnych, którą doceniają w szczególności osoby prowadzące aktywny tryb życia. To rozwiązanie zapewnia znacznie większą wygodę i szerszy kąt widzenia, dlatego coraz więcej osób decyduje się na zmianę. W ofercie sklepów dostępne są rozmaite rodzaje soczewek, dopasowane do różnych wad wzroku oraz indywidualnych potrzeb użytkowników. Czym się różnią poszczególne typy i które soczewki kontaktowe będą najlepsze w Twoim przypadku? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!
Soczewki kontaktowe – częstotliwość wymiany
Pierwszym kryterium, według którego można podzielić soczewki kontaktowe, jest długość czasu przez jaki można je nosić. Pod względem częstotliwość wymiany można dwa podstawowe rodzaje soczewek, a każde rozwiązanie ma zarówno swoje plusy, jak i minusy.
Soczewki kontaktowe jednodniowe
Pierwszą opcją są soczewki kontaktowe jednodniowe, które należy wyrzucić od razu po wyjęciu z oka. Wiele osób decyduje właśnie na ten typ ze względu na brak potrzeby pielęgnacji – wystarczy po prostu je wyrzucić i kolejnego dnia założyć nową parę. Dużym atutem jest także łatwość zachowania higieny – nie musimy się zastanawiać, czy soczewki kontaktowe zostały odpowiednio wyczyszczone. Minusem jest jednak wyższa cena.
Soczewki kontaktowe miesięczne
Zachowują ważność przez dłuższy czas i kuszą atrakcyjniejszą ceną. Dlatego większość osób wybiera właśnie ten rodzaj, pomimo tego, że takie soczewki kontaktowe wymagają odpowiedniego przechowywania i czyszczenia po każdorazowym wyjęciu z oka. W zestawie zazwyczaj dołączony jest pojemnik do przechowywania soczewek, a higienę można zachować korzystając ze specjalistycznego płynu.
Rodzaje soczewek dla różnych wad wzroku
Soczewki kontaktowe sprawdzają się nie tylko przy zwykłej krótkowzroczności lub nadwzroczności. Dostępne są również rodzaje soczewek, które są dedykowane dla osób, które zmagają się z poważniejszymi wadami, takimi jak astygmatyzm, który utrudnia ostre widzenie na każdej odległości lub prezbiopia, powszechnie występująca u osób po 40 roku życia.
Soczewki multifokalne dla osób z prezbiopią
W pewnym wieku dochodzi do pogorszenia wzroku nawet u osób, które nigdy wcześniej nie miały problemów z widzeniem. To efekt naturalnych procesów starzenia – po 40 roku życia naturalna soczewka wewnątrzgałkowa zaczyna tracić swoją elastyczność, a w efekcie ostrość widzenia z bliska staje się coraz gorsza. Ta wada to prezbiopia inaczej nazywana starczowzrocznością. Rozwiązaniem są wieloogniskowe soczewki multifokalne, które pozwalają widzieć wyraźnie zarówno z bliskiej, jak i dalekiej odległości, nawet przy słabszym oświetleniu.
Soczewki toryczne dla osób z astygmatyzmem
Powierzchnia oka u osób z astygmatyzmem nie ma regularnego kształtu – w przypadku tej wady wzroku standardowe soczewki kontaktowe powodują dyskomfort. Ten problem jest powszechny, dlatego opracowano specjalne soczewki toryczne, które kompensują różnice w kształcie oka i pozostają stabilne pomimo ruchów głowy.