Magazyn energii dla domu – czym jest i dlaczego warto go mieć?

Posiadanie instalacji fotowoltaicznej jest czymś coraz powszechniejszym i coraz częściej spotykanym. Nic w tym dziwnego- instalacja pozwala w dużej mierze zmniejszyć wysokość rachunków za prąd, a tym samym jest dobrym krokiem w kierunku niezależności energetycznej gospodarstwa. Jednakże, nie wszyscy inwestorzy planujący panele fotowoltaiczne w swoim gospodarstwie wiedzą, czym jest domowy magazyn energii i dlaczego tak wiele zmienia i ułatwia w kwestii gospodarowania prądem samodzielnie wyprodukowanym. Co warto wiedzieć na temat takich właśnie magazynów energii?

Zasada działania magazynu energii

Posiadanie własnego domowego magazynu energii sprawia, że korzystanie z instalacji fotowoltaicznej może przynosić jeszcze większe zyski. W przypadku, kiedy takiego magazynu nie ma, prąd, jaki zostaje wyprodukowany jest do naszej dyspozycji tylko w określonym czasie. Wtedy, kiedy pracują panele- a więc zazwyczaj w dzień. Jeśli nasłonecznienie jest duże- panele produkują więcej prądu niż jesteśmy w stanie zużyć, a nadwyżka jest sprzedawana do elektrowni. Gdybyśmy jednak posiadali dodatkowy magazyn energii- nie musielibyśmy sprzedawać prądu (tym bardziej, że sprzedajemy go zawsze taniej niż kupujemy). Zgromadzony w magazynie energii prąd moglibyśmy wykorzystać wtedy, kiedy nasza instalacja fotowoltaiczna go nie produkuje wcale lub produkuje, ale w niewielkiej ilości- a więc w nocy lub też w zimowe, pochmurne dni. Magazyn energii jest sensowną rezerwą prądową dla gospodarstwa właściwie na każdą okoliczność- także na przerwy związane z dostawami prądu z sieci, które są spowodowane usterkami po gwałtownych nawałnicach. Dzięki magazynom energii można być niemalże całkowicie niezależnym od dostaw prądu z elektrowni. Prąd musimy kupić dopiero w momencie, kiedy zapas w magazynie energii zostanie całkowicie wyczerpany.

W jaki sposób wyposażyć się w taki magazyn?

Tak samo jak w przypadku kwestii instalacji paneli fotowoltaicznych- kupno magazynu energii jest inwestycją w przyszłość. Trzeba się bowiem liczyć z tym, że jego koszt będzie zaczynał się od około 25 tysięcy złotych. Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania w ramach programu Mój prąd 4.0- zarówno w przypadku inwestycji w panele jak i w magazyn energii. W przypadku dofinansowania do magazynu energii kwota może wynieść nawet 7500 zł. Kolejną ważną rzeczą jest to, że magazyn energii można zamówić razem z instalacją fotowoltaiczną w ramach jednej inwestycji, ale można też dokupić taki magazyn energii dodatkowo, w późniejszym czasie, do już działającej instalacji. Jednym warunkiem jest konieczność wymiany falownika na model hybrydowy.

Kupujemy magazyn energii- na jakie zmienne trzeba zwrócić uwagę?

Produkcją magazynów energii zajmują się renomowane marki, wśród nich znajdziemy Solplanet, Growatt, Pylontech czy też Huawei. Zazwyczaj, już na etapie przeprowadzania wyceny zaopatrzenia gospodarstwo w magazyn energii otrzymujemy informację o tym, jak cenowo rozkładają się akumulatory różnych marek najczęściej wybieranych przez klientów. Chcąc w pełni czerpać korzyści z zakupionego magazynu energii trzeba zwrócić uwagę na takie kwestie jak:

  • Odpowiednie dopasowanie pojemności magazynu energii do posiadanej instalacji fotowoltaicznej, a także zostawienie tego z realnym zapotrzebowaniem gospodarstwa na prąd. Warto mieć również świadomość tego, że realna pojemność takich magazynów energii zazwyczaj jest o 1/5 niższa od nominalnej, co również trzeba uwzględnić w swoich szacunkach. Oczywiście, koszt magazynu energii będzie uzależniony od jego wielkości.
  • Warto wiedzieć także o tym, że istnieje możliwość łączenia ze sobą magazynów energii, jeśli tylko wybierzemy modele, których konstrukcja to umożliwia. Oznacza to, że w przyszłości, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba- będzie istniała możliwość dodania kolejnego magazynu. Bardzo ważna jest więc modułowa konstrukcja.
  • Tak, jak w przypadku każdej baterii, która ma za zadanie gromadzić w sobie energię, a następnie ją oddawać, każdy magazyn posiada określoną żywotność. Docelowo jest ona określana poprzez ilość cykli (na dany cykl składa się pełne naładowanie i rozładowanie magazynu). Bardzo ważne jest, aby magazyn energii posiadał minimalnie 5000 takich cykli, gdyż tyle obecnie wynosi norma u producentów. Ilość cykli można w prosty sposób zestawić z tym, jak często będziemy taki magazyn ładować i opróżniać do zera. Pamiętajmy także o tym, że na żywotność baterii spory wpływ ma też sposób jej użytkowania w praktyce.

Jak więc widać- wyposażenie gospodarstwa domowego w magazyn energii współpracujący z instalacją fotowoltaiczną jest rozwiązaniem praktycznym i opłacalnym z punktu widzenia finansowego. To bardzo dobra inwestycja w przyszłość pozwalająca na niezależność energetyczną.

Więcej informacji, możesz znaleźć tutaj: https://mtrcells.pl/

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.