Rehabilitacja ruchowa najlepszym sposobem na przywrócenie sprawności

Celem każdej rehabilitacji jest przywrócenie funkcji uszkodzonej struktury w jak najkrótszym czasie, co pozwala na powrót do codziennych czynności przy minimalnym ryzyku ponownego urazu. Ćwiczenia rehabilitacyjne mają na celu przywrócenie pełnej funkcji po urazie poprzez przywrócenie siły mięśniowej, wytrzymałości, mocy i elastyczności. Rehabilitacja jest równie ważna jak leczenie ręczne, ale często się o niej zapomina. Ważne jest, aby zrozumieć, że kontuzje będą leczyć się i poprawiać lepiej, jeśli będzie przestrzegany plan ćwiczeń. Pamiętaj, że każdy reaguje inaczej, więc czas leczenia będzie różny!

Jak działa rehabilitacja ruchowa?

Ćwiczenia rehabilitacyjne najlepiej rozpocząć zaraz po ostrej fazie urazu, czyli zwykle około 72 godzin po kontuzji. Ćwiczenia powinny być bezbolesne, co oznacza, że nie powinno się odczuwać bólu podczas ich wykonywania. Istnieją trzy różne etapy rehabilitacji:

Rehabilitacja we wczesnym stadium – delikatne ćwiczenia pozwalają na zagojenie się uszkodzonej tkanki.

Rehabilitacja w średnim stadium – stopniowe obciążanie mięśni, ścięgien, kości i więzadeł. Rozwija to wytrzymałość na rozciąganie, dzięki czemu tkanka jest w stanie wytrzymać naprężenia związane z codziennym życiem i aktywnością.

Rehabilitacja w późnym stadium – ćwiczenia funkcjonalne i ćwiczenia, które poprawią siłę, moc, wytrzymałość i elastyczność. Ćwiczenia te będą obciążać nowe tkanki, aby zapewnić, że ciało jest gotowe do bezbolesnego ruchu i ćwiczeń.

Połączenie rehabilitacji ruchowej z masażem sportowym po kontuzji pozwala na szybszy powrót do pełnej sprawności, a tym samym zapobiega powstawaniu kolejnych urazów. Każdy z terapeutów w  https://fmclodz.pl będzie w stanie spersonalizować dla Ciebie program rehabilitacji ruchowej, który może być dostosowany na każdym z trzech etapów rehabilitacji.

Jakie są korzyści z rehabilitacji ruchowej?

  • Korzyści z rehabilitacji ruchowej to:Szybszy powrót do zdrowia.
  • Zmniejszenie bólu.
  • Przywrócenie siły, wytrzymałości i mocy mięśni.
  • Poprawa elastyczności.
  • Zwiększenie propriocepcji i równowagi.
  • Zapobieganie urazom.

Dla kogo przeznaczona jest rehabilitacja ruchowa?

Rehabilitacja ruchowa może być korzystna dla każdego.

Może być stosowana w przypadku przewlekłych urazów, takich jak długotrwałe bóle pleców lub kolan, a nawet hipermobilności stawów, w przypadku której podawany jest program stabilizujący tkanki otaczające stawy. Rehabilitacja ruchowa może również pomóc w przypadku złej postawy i braku równowagi mięśniowej.

Ale na tym się nie kończy. Nawet jeśli nie jesteś kontuzjowany, ale czujesz, że jesteś ograniczony lub utknąłeś w rutynie treningu na siłowni, program rehabilitacji ruchowej może poprawić obszary słabości. Może to być np. korekta pośladków podczas przysiadów z powodu niewystarczającej mobilności bioder lub kostek, albo wsparcie w osiąganiu konkretnych celów sportowych.

Na czym polega program rehabilitacji?

Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta przeprowadzi ocenę stanu wyjściowego, czyli sprawdzi pojemność płuc i inne aspekty związane z oddychaniem, czasem po wykonaniu jakiejś aktywności fizycznej. Po dokonaniu oceny, w porozumieniu z fizjoterapeutą, opracujecie program, który jest przeznaczony specjalnie dla Ciebie. Przez cały czas trwania programu będą monitorować Twoje tętno i poziom tlenu, aby sprawdzić jak się czujesz i zmierzyć Twoje postępy.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.