Fala uderzeniowa – dla kogo jest polecana?

O zabiegach rehabilitacyjnych mówi się dużo. W szczególności, jeżeli ma się pacjentów, którzy mają do czynienia z różnymi dolegliwościami. Fakt, zabiegi są w stanie pomóc poradzić sobie z bólem – w szczególności, jeżeli mówi się o takich bólach przewlekłych. Jednym z proponowanych zabiegów jest fala uderzeniowa. Co należy o niej wiedzieć? W jakich momentach ona pomaga? Oto garść szczegółowych informacji, które przydać się mogą osobom, jakie zmagają się z przykrymi dolegliwościami.

Dla kogo jest fala uderzeniowa?

Wśród osób, jakie powinny skorzystać z tej formy rehabilitacji, wymienić można:

  • zmiany zwyrodnieniowe w okolicach nadgarstka,
  • wzmożone napięcie mięśniowe,
  • bóle pourazowe,
  • bóle kręgosłupa szyjnego i stawu barkowego,
  • bóle ścięgien,
  • zwapnienia w okolicach ścięgien,
  • stany zapalne przyczepu mięśni oraz powięzi podeszwowej,
  • bóle stawów łokciowych, w szczególności, jeżeli mowa jest o łokciu tenisisty.

Tak jak mówi się o wskazaniach, tak nie można zapomnieć o przeciwwskazaniach do wykonania takiego zabiegu. Osoby, którym zabieg nie jest polecany, to kobiety w ciąży, jak również osoby przyjmujące dużą ilość leków przeciwzakrzepowych, pacjenci cierpiący na hemofilię, osoby z infekcją i ostrymi stanami zapalnymi, osoby po przebytym zawale (3 miesiące od momentu wystąpienia), z aktywną chorobą nowotworową, z zaawansowaną osteoporozą, czy też z metalowymi implantami. Na zabieg nie powinny zgłaszać się również te osoby, które maja rozrusznik serca. Fala uderzeniowa może być wykonana z dala od takich miejsc.

Czym jest tak naprawdę fala uderzeniowa?

Skoro już wiadomo kto może poddać się takiemu zabiegowi, to warto opowiedzieć czym taki zabieg jest. Otóż jest to mechaniczna fala o niewielkiej częstotliwości. W bardzo krótkim czasie wytwarza się ją pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu fala, która wydzielana jest przy pomocy specjalnej głowicy, jest w stanie przedostać się przez skórę do miejsca, gdzie ma się do czynienia z bolesnymi dolegliwościami. Czy tego typu zabiegi są skuteczne? Oczywiście, że tak. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że takich zabiegów potrzeba od 3 do 10. Tak aby mieć pewność co do tego, że chociaż na chwilę będzie można zapomnieć o odpowiednich dolegliwościach.

Sam zabieg nie trwa długo. Szacuje się, że trwa on od kilku do kilkunastu minut. Wszystko bowiem zależne jest od tego, z jakim dokładnie schorzeniem ma się do czynienia. Fala uderzeniowa wykonywana jest w celu zlikwidowania przewlekłego bólu wiązadeł, mięśni, ścięgien, torebek stawowych oraz kości.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.