Endoproteza kolana — jak powinna przebiegać rehabilitacja?

Czas rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych wymaga odpowiednich ćwiczeń i cierpliwości, by organizm mógł powrócić do pełni sprawności. Sprawdź, jak powinien wyglądać okres po wymianie największego stawu w Twoim organizmie.

Zagrożenia, które czyhają na Twoje stawy

Mowa oczywiście o stawie kolanowym, niezwykle potrzebnym przy chodzeniu, a jednocześnie bardzo narażonym na urazy czy zużycie. Z tego względu sportowcy i osoby starsze często borykają się z problemami dotyczącymi kolan. Do ich uszkodzenia dochodzi często mechanicznie lub wskutek chorób zwyrodnieniowych. Zależnie od skali zniszczenia może wystarczyć rehabilitacja lub będzie konieczna operacja ze wstawieniem endoprotezy pełnej albo częściowej.

Cele pierwszego etapu rekonwalescencji

Sam zabieg chirurgiczny nie wystarczy, by odzyskać pełną sprawność. Kiedy zostanie wstawiona endoproteza kolana, rehabilitacja będzie dobrą metodą na to, by z powrotem móc normalnie się poruszać. Tym bardziej że w pierwszym etapie rekonwalescencji, który potrwa ok. miesiąca lub dłużej, będzie konieczne poruszanie się o kulach, by nie nadwyrężyć kolana. W tym czasie będą prowadzone ćwiczenia, mające na celu zniwelowanie bólu i obrzęku po operacji. Będzie to też okres przywracania zdolności prawidłowego poruszania się.

Czego unikać na początku?

Początek bywa trudny i wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Warto wtedy unikać pewnych sytuacji, które mogą obciążać kolano, jak:

  • siadanie na ziemi, niskich pufach, czy stołkach
  • prowadzenie samochodu
  • dźwiganie lub podnoszenie ciężkich rzeczy
  • noszenie obuwia, które nie stabilizuje właściwie nogi, jak japonki
  • zbyt szybkie przejście do dynamicznych aktywności, np. biegania

Warto powstrzymać się od tych ryzykownych sytuacji, które mogą zaszkodzić i wydłużyć czas powrotu do zdrowia.

Profesjonalna pomoc i wsparcie

Pierwszy etap wracania do pełni sił powinien przebiegać pod okiem fizjoterapeuty i być konsultowany z lekarzem. Ten ostatni określi stan pacjenta w danym momencie i wyznaczy czas wprowadzenia bardziej dynamicznych ćwiczeń, które częściowo będzie można robić samemu w domu. Będzie więc to okres, kiedy nie będzie potrzeba tylu spotkań ze specjalistą co wcześniej.

Jak długo to potrwa?

Cały proces wracania do pełni sił i wyzbycia się całkowicie bólu może potrwać około sześciu miesięcy. Jest to jednak uzależnione od możliwości i potrzeb danej osoby, bo takie kwestie są bardzo indywidualne. Ważne jest, by poświęcić czas i wybrać miejsce, gdzie można liczyć na profesjonalne wsparcie. Ciekawą ofertę prezentuje Centrum Rehabilitacji Accessmedica w Olsztynie, gdzie można znaleźć wsparcie i zabiegi w powrocie do zdrowia. Może być to dobra opcja dla osób z okolic, ale też z całej Polski, ponieważ w Centrum można liczyć na dłuższy pobyt z noclegami i pełnym wyżywieniem.

Jeśli jesteś po operacji lub dopiero się do niej szykujesz, koniecznie pomyśl o miejscu na rehabilitację. Pomoże Ci ona nie tylko pozbyć się bólu po zabiegu, ale też wrócić do pełni sił i przywrócić pełen zakres ruchowy, potrzebny do normalnego funkcjonowania.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.