Adaptogeny – czy te zioła naprawdę działają?

Zioła to rośliny lecznicze, do których sięga się coraz częściej. Ich prozdrowotne działanie wielokrotnie pomaga w eliminacji stanów zapalnych i innych schorzeń. Do tego w większości przypadków nie powodują skutków ubocznych i nie uzależniają, co jest niezwykle istotne dla sprawnego funkcjonowania organizmu.

Dlaczego warto sięgać do skarbca natury?

Zioła od niepamiętnych czasów służyły ludziom i tak dzieje się do dnia dzisiejszego. Matka natura troszczy się o każdego, kto chce wspierać swój organizm za pomocą naturalnych składników. Aby korzystać ze skarbca natury świadomie i otrzymywać pożądane efekty, należy zdobyć konieczną wiedzę na temat ziół. Dlaczego są one tak ważne? Przede wszystkim są przyjazne dla organizmu. Zioła wykorzystuje się często do przeprowadzenia solidnego detoksu, np. czystek czy pokrzywę. Wspierają leczenie przeziębień i stanów zapalnych różnego pochodzenia. Pomagają w walce ze schorzeniami skórnymi oraz są ratunkiem dla włosów i paznokci. Wiele z nich działa przeciwłupieżowo i wzmacniająco. Sporo ziół wykorzystuje się w zaburzeniach trawiennych oraz wspieraniu leczenia stanów zapalnych i bakteryjnych dróg moczowych. Nie można pominąć uspakajających właściwości wielu ziół, np. melisy czy kozłka lekarskiego. Z tak bogatego skarbca można czerpać garściami.

Adaptogeny – inteligentne zioła, które warto poznać

Adaptogeny to takie zioła, które są przebadane m.in. pod kątem toksyczności. Nie mogą być szkodliwe dla organizmu, ani uzależniać. Takie rośliny lecznicze zapewniają niespecyficzną odpowiedź organizmu na stres. Chodzi tu generalnie o to, że działają holistycznie, nie wybiórczo na pojedyncze układy. Dzięki nim w przypadku przeżywania dużego stresu organizm reaguje sprawnie i nie jest pozbawiony rezerw energii życiowej.

Adaptogeny mają też normalizujący wpływ na organizm. Przywracają mu naturalną równowagę, tzw. homeostazę. Rośliny te przystosowują się do konkretnego organizmu, inteligentnie rozpoznając, czego mu brakuje, a czego ma w nadmiarze. W naturalny sposób poprawiają wytrzymałość organizmu, poprawiają odporność i zdolności intelektualne. W Internecie znajduje się szereg istotnych informacji na temat adaptogenów. Pozytywny wpływ adaptogenów na zdrowie został poparty mnóstwem niezależnych badań, o czym również można przeczytać w Sieci i pismach branżowych.

Ashwaganda – jeden z najpopularniejszych adaptogenów

Ashwaganda to bardzo cenna pod względem walorów prozdrowotnych roślina lecznicza. Niezastąpiona w stanach napięcia nerwowego i znużenia, a także w czasie wyczerpania fizycznego. Ahswaganda wpływa korzystnie na gospodarkę hormonalną i pomaga przy schorzeniach tarczycy. Wspiera ochronę organizmu przed stresem emocjonalnym i środowiskowym oraz pomaga ukoić niepokój. Dzięki ashwagandzie można zachować równowagę psychiczną i utrzymać emocjonalną stabilność. Działa też korzystnie na układ naczyniowo-sercowy oraz układ oddechowy. Oprócz pozytywnego wpływu na ww. układy ashwaganda wspomaga procesy odmładzające,  dzięki działaniu antyoksydacyjnemu. W social mediach, na blogach tematycznych i w artykułach znajdują się relacje osób, które korzystały z terapii tego typu adaptogenami. Jedną z nich jest znana zawodniczka, która testowała [adaptogen Czarodziej] przez miesiąc i uważnie obserwowała wszystkie zmiany. Warto się z takimi opiniami zapoznać.

Preparaty ziołowe można nabyć w różnej formie – jako susz, proszek i w wersji nalewek. Popularne są także praktyczne herbatki, które szybko się zaparza. Natomiast osoby, które preferują szybki tryb życia, często wybierają kapsułki, chociaż zioła w tej postaci są najsłabiej przyswajalne. Dobrze mieć swój domowy zielnik lub zestaw ulubionych ziół, które stosuje się także profilaktycznie.

Artykuł opłacony – sponsorowany.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.