Jak bezpiecznie przekłuć nos

Drobna biżuteria na płatku nosa może dodawać uroku i podkreślać charakter swojego właściciela. Na taki rodzaj piercingu decyduje się najczęściej młodzież, chcąca wyrazić siebie lub przynależność do danej subkultury. Nie brakuje jednak również osób dorosłych zainteresowanych wykonaniem takiego zabiegu. Niewiele osób wie jednak, w jaki sposób przebiega piercing tej części ciała. Jak wygląda więc przekłuwanie nosa? Jaki kolczyk do nosa wybrać, aby dziurka ładnie się goiła?

Jak wygląda zabieg przekłuwania nosa?

Kolczyk do nosa zakłada się najczęściej po uprzednim wykonaniu dziurki za pomocą odpowiedniej igły. Nigdy nie wolno jednak decydować się na przeprowadzenie takiego zabiegu samodzielnie. Po pierwsze dlatego, że dla bezpieczeństwa piercingu kluczowa jest odpowiednia wiedza z dziedziny anatomii. Po drugie dlatego, że konieczne jest zachowanie odpowiednich standardów higieny. Jedynie profesjonalny gabinet może zagwarantować najwyższe standardy bezpieczeństwa i sterylności zabiegu, a jest to niezwykle istotne, ponieważ kolczyk w nosie goi się dłużej niż ten w uchu – około jednego roku.

Jakie kolczyki do nosa są bezpieczne?

Wybór odpowiednich kolczyków do nosa jest kluczowy nie tylko dla bezpieczeństwa samego zabiegu, ale też dla prawidłowego przebiegu okresu rekonwalescencji. W pierwszej kolejności należy wykluczyć możliwość użycia zwykłych kolczyków o bliżej nieokreślonym składzie materiałowym. Najczęściej zawierają one nikiel, który jest bardzo popularnym alergenem. Wbrew pozorom u wielu osób nie sprawdzą się też kolczyki złote i srebrne, ponieważ one również coraz częściej powodują uczulenia. Za bezpieczniejsze od nich uchodzą dzisiaj hipoalergiczne kolczyki z plastiku medycznego i tytanu medycznego, neutralnego dla tkanek ciała. Taka biżuteria w części sztyftu wykonywana jest właśnie z tych dwóch materiałów, natomiast w części ozdobnej może być już pozłocona, posrebrzona, udekorowana kryształkiem czy perełką.

Jak dbać o kolczyk w nosie?

Równie istotną kwestią w przypadku kolczyków w nosie jest zarówno zabieg ich zakładania, jak i etap samodzielnej pielęgnacji pozabiegowej. O dziurkę wykonaną w tej części ciała dba się w podobny sposób, co o dziurkę w uchu. Należy stosować się do określonych zasad, nakazów i zakazów. Po założeniu kolczyka w nosie:

  • nie wolno dotykać go brudnymi rękoma,
  • nie wolno dłubać w nosie,
  • należy regularnie przemywać miejsce wykonania piercingu bez zdejmowania kolczyka, na przykład wodą z mydłem,
  • po przemyciu miejsca z kolczykiem trzeba dokładnie opłukać je i osuszyć (chusteczkami higienicznymi),
  • należy regularnie dezynfekować przestrzeń między skórą a kolczykiem za pomocą wacików nasączonych specjalnym płynem (nie alkoholem!),
  • kolczyk trzeba chronić przed kontaktem z preparatami, które zawierają alkohol (np. lakier do włosów),
  • miejsce założenia kolczyka powinno mieć dostęp do powietrza, aby skóra “oddychała”,
  • na noc kolczyk w nosie warto zabezpieczyć przed wysunięciem za pomocą plasterka,
  • trzeba zachować szczególną ostrożność podczas: przebierania się, mycia, wycierania twarzy, wydmuchiwania nosa,
  • należy unikać kąpieli w morzu czy basenie, tak długo, jak to możliwe.

Warto pamiętać też, że po czterech tygodniach od zabiegu kolczyk w nosie zaleca się zmienić na nowy, z mniejszą średnicą sztyftu. Wymiany tej dokonuje się samodzielnie, ale trzeba dopilnować przy tym zachowania maksymalnej higieny i ostrożności. Po zabiegu kolczyk w nosie nosi się nieprzerwanie przez co najmniej rok, ponieważ wyjęcie go przed upływem 12 miesięcy sprawi, że dziurka skurczy się i zarośnie.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.