7 rzeczy, które powinnaś wiedzieć o antykoncepcji awaryjnej‍

Antykoncepcja awaryjna (zwana również „pigułką dzień po”) to metoda, którą można zastosować w celu zapobiegania ciąży po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Antykoncepcja awaryjna może być skuteczny w ciągu 5 dni od odbycia stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Im szybciej zastosuje się antykoncepcję awaryjną po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia, tym większe są szanse na zapobieżenie ciąży. Najlepiej w ciągu 24 godzin. Antykoncepcja awaryjna działa poprzez zatrzymanie lub opóźnienie owulacji oraz zmian w śluzie lub płynie wewnątrz szyjki macicy, które w normalnych warunkach umożliwiłyby plemnikom dotarcie do macicy i zapłodnienie komórki jajowej.

Co to jest antykoncepcja awaryjna?

Antykoncepcja awaryjna to metoda, którą można zastosować po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia, aby zapobiec ciąży. Istnieją dwa główne rodzaje antykoncepcji awaryjnej: metoda farmakologiczna i metoda barierowa.

Jak działa antykoncepcja awaryjna?

Antykoncepcja awaryjna działa poprzez zatrzymanie lub opóźnienie owulacji oraz zmian w śluzie lub płynie w szyjce macicy, które normalnie umożliwiłyby plemnikom dotarcie do macicy i zapłodnienie komórki jajowej. Antykoncepcja awaryjna zasadniczo utrudnia organizmowi kobiety zajście w ciążę.

Panuje błędne przekonanie, że antykoncepcja awaryjna zapobiega implantacji (procesowi, w którym zapłodnione jajeczko staje się zarodkiem). Nie jest to prawdą, ponieważ ciąża rozpoczyna się, gdy plemnik wniknie do komórki jajowej i obie komórki połączą się ze sobą.

Jak skuteczna jest antykoncepcja awaryjna?

Antykoncepcja awaryjna (emergency contraceptive pills – ECP) ma bardzo wysoką skuteczność. W rzeczywistości badania wykazały, że nawet 99% kobiet zajdzie w ciążę, jeśli przez rok będzie uprawiać seks bez zabezpieczenia, ale nie zajdzie w ciążę, jeśli zażyje te tabletki. Jeśli więc uprawiasz seks bez prezerwatywy lub środków antykoncepcyjnych i zaczniesz stosować którąkolwiek z poniższych tabletek w ciągu 5 dni po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia, masz bardzo duże szanse na zapobieżenie ciąży.

Jak skuteczna jest antykoncepcja awaryjna?

Jeśli zostanie zastosowana jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku: 99% skuteczności. W Polsce można kupić lek EllaOne cena lub Escapelle.

Kto może stosować antykoncepcję awaryjną?

Każda kobieta, która uprawiała seks bez zabezpieczenia, może zapobiec ciąży.

Antykoncepcja awaryjna a karmienie piersią

Antykoncepcja awaryjna może być stosowana przez każdego, kto uprawiał seks bez zabezpieczenia. Jednak niektóre osoby mogą stosować antykoncepcję awaryjną jako formę kontroli urodzeń lub jako formę antykoncepcji podczas karmienia piersią. Nie jest to zalecane i może poważnie zaszkodzić dziecku.

Jeśli pacjentka stosuje antykoncepcję awaryjną podczas karmienia piersią, dawka leku może przenikać do mleka matki i zaszkodzić dziecku. Dzieje się tak dlatego, że antykoncepcja awaryjna powoduje, że jajniki przestają uwalniać jajeczka, co oznacza, że macica nie

Antykoncepcja awaryjna a infekcje przenoszone drogą płciową

Antykoncepcja awaryjna nie chroni Cię przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak chlamydia i rzeżączka, które mogą być przenoszone podczas stosunku z zakażonym partnerem. Prezerwatywy zapewniają ochronę przed tymi i wieloma innymi

Antykoncepcja awaryjna a zaburzenia czynności jajników i macicy

Niektóre kobiety cierpią na chorobę zwaną niskim poziomem progesteronu, którą zazwyczaj leczy się tabletkami progesteronowymi. Jeśli pacjentka stosuje antykoncepcję awaryjną i odstawi tabletki progesteronowe, może zajść w ciążę. Ważne jest, aby prawidłowo stosować antykoncepcję awaryjną i dokładnie przestrzegać instrukcji przekazanych przez farmaceutę.

Jeśli u pacjentki występuje małe stężenie progesteronu, antykoncepcja awaryjna może nie być skuteczna.

Antykoncepcja awaryjna a czynniki związane z wiekiem

Skuteczność antykoncepcji awaryjnej maleje wraz z wiekiem. Antykoncepcję awaryjną może stosować każdy, kto uprawiał seks bez zabezpieczenia, ale jest ona szczególnie ważna dla starszych kobiet.

Jedno z badań wykazało, że skuteczność antykoncepcji awaryjnej u kobiet w wieku 50 lat i starszych spadła do około 60%, jeśli została ona zastosowana w ciągu 5 dni po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.