Oliwa z oliwek jest produktem, bez którego kuchni nie wyobrażają sobie nie tylko Włosi, ale także inni mieszkańcy krajów basenu Morza Śródziemnego. Włochy są jednym z największych europejskich eksporterów a uprawy oliwek istnieją w tych okolicach od tysiącleci. Używanie oliwy z oliwek w kuchni jest nie tylko podstawą wielu posiłków, ale również tradycją i częścią kultury tego kraju.
Włoskie dania z oliwą z oliwek
Można z powodzeniem stwierdzić, że oliwa z oliwek jest podstawowym produktem, bez którego nie może udać się większość potraw kuchni włoskiej. Z pewnością każdy z nas zna pizzę czy spaghetti, które są flagowymi włoskimi daniami – jest to zdecydowanie najbardziej lubiana i najbardziej spopularyzowana kuchnia regionalna na całym świecie. Jedną z najbardziej znanych potraw, której podstawowym składnikiem jest oliwa z oliwek, jest spaghetti aglio e olio – makaron z oliwą i czosnkiem. Jest to bardzo proste danie, składające się jedynie z tych trzech składników – opcjonalnie można posypać całość parmezanem lub płatkami chilli, jednak oryginalna wersja zakłada maksymalną prostotę. Tajemnica wyjątkowego smaku tkwi w lokalnych, świeżych składnikach najwyższej jakości. Kolejnym, klasycznym daniem kuchni włoskiej jest gniocchi – znane i lubiane na całym świecie kluski ziemniaczane składające się z 3 składników – ziemniaków, mąki i jajka. Sekretem, który sprawia, że gnocchi są soczyste oraz zyskują niepowtarzalny smak i aromat, jest skropienie ich dobrej jakości oliwą z oliwek. Idealnie, by składnik ten pochodził z lokalnej uprawy, mamy wówczas pewność co do świeżości i jakości. Kupując oliwę w sklepie, należy zwrócić uwagę na kilka elementów.
Jak wybrać dobrą oliwę z oliwek?
Istnieje kilka podstawowych zasad, które pozwalają na wybranie oliwy dobrej jakości – niestety nie jest łatwo taką znaleźć na półce przeciętnego marketu. Przede wszystkim, należy przeczytać etykietę i upewnić się, czy jest to rzeczywiście oliwa z pierwszego tłoczenia. Warto również sprawdzić pochodzenie – prawdziwa oliwa będzie posiadała oznaczenie konkretnej uprawy z której pochodzi, podczas gdy większość sklepowych oliw oznaczonych jest jako pochodzące z krajów Unii Europejskiej. Należy wybrać produkt w ciemnej, szklanej butelce. Warto pamiętać, że równie istotny jest sposób przechowywania zakupionej oliwy – idealne będzie zacienione miejsce z dala od promieni słonecznych, w temperaturze pokojowej. Ustawienie oliwy w mocno nasłonecznionym miejscu może spowodować jej zjełczenie i utratę walorów smakowych.