Czy solarium jest dla wszystkich? Rozważania na temat typu skóry i opalania

Wizyty w solarium to dla wielu z nas nieodłączny element dbania o urodę. Miejsca te, na stałe wpisały się w krajobraz naszych miast. Ze sztucznego słońca korzystamy chętniej, gdy pogoda nie sprzyja opalaniu. Wtedy szczególnie potrzebujemy witaminy D3 i jej pozytywnego działania. Solarium jest w takiej sytuacji dobrym wyborem zwłaszcza, gdy wiemy , jak mądrze korzystać z tego typu miejsc.

Fototyp skóry

Warto poznać swój. Fototypy różnią się tym, jak długo i intensywnie można je eksponować na światło lamp.

  • Fototyp I i II odznaczają się dużą wrażliwością i delikatnością. Są to osoby o bardzo jasnej cerze, oczach, blond lub rudych włosach, piegach. Typy: celtycki (I) i europejski jasny (II) powinny unikać ekspozycji na słońce, ze względu na możliwość poparzeń. Jeśli zdecydują się na skorzystanie z solarium, najlepszym zabezpieczeniem będzie użycie kosmetyków z wysokimi filtrami i lamp o niskim współczynniku UVB. Pierwsza wizyta nie powinna być dłuższa niż 5 minut, ale o wszystkim decyduje personel, któremu warto zaufać w tej kwestii.
  • Fototypy III-VI to osoby, które mogą korzystać ze słońca bez narażenia na problemy związane z poparzeniem. Ich skóra ma wysoką odporność na uszkodzenia, opala się szybko i od razu przyjmuje właściwy odcień opalenizny. Oczywiście jak zawsze, trzeba zachować zdrowy rozsądek i nie nadużywać zabiegów. Kąpiel słoneczną  w solarium przyjmuje się raz dziennie, nie częściej jak trzy razy w tygodniu. Trzeba też pamiętać o odpowiednich kosmetykach, okularach i zabezpieczaniu obszarów szczególnie wrażliwych, takich jak usta, pieprzyki czy brodawki. Posiadaczami tych fototypów są osoby o ciemnych włosach i skórze od oliwkowej po śniadą lub czarną.

Pierwsza wizyta

Korzystanie z solarium wymaga poznania kilku zasad. Dotyczą one naszego zdrowia i bezpieczeństwa w  czasie zabiegu. Nie decydujmy się na miejsce niesprawdzone. Oddając się w ręce personelu solarium, powinniśmy mieć pewność, że są to osoby z doświadczeniem, które profesjonalnie doradzą lub odpowiedzą na nasze pytania. Chodzi o odpowiedni dobór czasu naświetleń, kosmetyków czy sposobu opalania, bo tych jest naprawdę wiele. Nie rozpoczynajmy zabiegu bez pełnej instrukcji co wolno, a czego nie należy robić w czasie naświetlania.

Czy solarium jest dla Ciebie?

Nie decydujmy się na zabiegi opalania, gdy jesteśmy w ciąży lub podczas okresu. Odczekajmy do wygojenia ran po zabiegu w studio tatuażu. Nie spieszmy się również pod lampy po zabiegach u kosmetyczki (depilacja lub z  terapie z użyciem kwasów AHA i BHA)  czy chirurgii naczyniowej. W takiej sytuacji dajmy sobie kilka dni na regenerację.

Przeciwwskazaniem do sztucznego opalania są  choroby skóry (łuszczyca, opryszczka, trądzik, bielactwo), serca, nerek, tarczycy. Trzeba też wiedzieć, że niektóre leki mogą powodować fotouczulenia, dlatego dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest konsultacja u specjalisty.

Podobnie powinny postąpić osoby z licznymi przebarwieniami i pieprzykami – konsultacja dermatologiczna rozwieje w tej sytuacji nasze wątpliwości.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.