Pomieszczenia czyste mają za zadanie umożliwienie stworzenia kontrolowanego środowiska. Znajdują się one przede wszystkim w różnorodnych przedsiębiorstwach, a ich rozmiary mogą się znacząco różnić – w zależności od potrzeb danej branży. Jaka jest podstawowa funkcja pomieszczeń tego rodzaju?
Pomieszczenia czyste – czym tak naprawdę są?
Pomieszczenia czyste czasem określane są też mianem sterylnych. Projektowane są przede wszystkim w celu stworzenia otoczenia, w którym nie znajdują się żadne zanieczyszczenia. Ścisłej kontroli powinny podlegać przede wszystkim parametry takie, jak ciśnienie, temperatura, oświetlenie, wilgotność, a także poziom zanieczyszczeń. Jako zanieczyszczenia określa się przede wszystkim pyły lub opary chemiczne. Do pomieszczeń tego rodzaju prawo wstępu mają jedynie upoważnieni pracownicy, którzy są odpowiednio przeszkoleni. Pomieszczenia czyste najczęściej wykorzystywane są podczas przeprowadzania badań naukowych, a także w procesie produkcji wykorzystującym materiały o wyjątkowej czystości.
Pomieszczenia czyste – jak wyglądają?
Pomieszczenia czyste posiadają okładziny ścian wykonane z warstwowych płyt. Umożliwiają one zablokowanie dostępu drobnoustrojom i innym zanieczyszczeniom. Okna z reguły posiadają dwie szyby, a posadzki powinny zostać wykonane z materiału, który umożliwia bardzo szybkie czyszczenie. Z reguły światło ma barwę białą, a powietrze podlega nieustannej filtracji. Wejście do pomieszczenia czystego powinno być możliwe tylko poprzez odpowiednio skonstruowaną śluzę powietrzną. Jej głównym zadaniem jest ochrona środowiska przed zmianą temperatury i ciśnienia. Pracownicy powinni też korzystać z pryszniców powietrznych.
Funkcja pomieszczeń czystych
Pomieszczenia czyste są najczęściej wykorzystywane w firmach spożywczych, medycznych, technologicznych, a także farmaceutycznych. Dzięki nim, produkowane przedmioty nie są narażone na styczność z zanieczyszczeniami. Jest to niezwykle ważne, aby wytwarzane jedzenie czy leki nie zagrażały zdrowiu klientów.
Coraz większa ilość firm zaczyna inwestować w budowę pomieszczeń czystych. Są to m.in przedsiębiorstwa, które zajmują się produkcją przedmiotów, które powstają z materiałów o wyjątkowej czystości. Są to chociażby procesory komputerowe. Również dziedziny takie jak biotechnologia czy nanotechnologia wymagają warunków kontrolowanych w procesie produkcji. Wymogi prawne jasno definiują zasady dotyczące tego, w jakich firmach koniecznie muszą znaleźć się pomieszczenia czyste. Przepisy te powinny być bezwzględnie przestrzegane, aby nie narazić firmy na nieprzyjemności.