Świat roślin. W jaki sposób sadzić sadzonki werbeny patagońskiej?

Czy wiedziałeś/łaś o tym, że sadzenie, uprawa, rozmnażanie oraz zimowanie werbeny patagońskiej, są bardzo proste? Coraz więcej osób w Polsce potwierdza ten fakt. Musisz jednak pamiętać o tym, że aby obserwować prawidłowy wzrost rośliny, musisz zapewnić jej odpowiednie warunki. Z tego materiału dowiesz się, jak sadzić i rozmnażać sadzonki werbeny patagońskiej.

Werbena patagońska – wymagania i walory

W Polsce werbena patagońska jest rośliną jednoroczną. Występuje tu najczęściej w postaci rośliny ozdobnej do ogrodu, gdzie w okresie kwitnienia ściąga pożyteczne owady zapylające, takie jak pszczoły, czy motyle. W naturalnym środowisku możesz spotkać ją w Brazylii, Kolumbii, Chile i Argentynie – czyli na terenach Ameryki Południowej, skąd jest sprowadzana. Tam najczęściej porasta ona wnętrza i brzegi lasów wilgotnych. Jest też często stosowana w uprawie – w dawnych czasach ludzie uważali ją za roślinę o magicznych właściwościach. Co ciekawe, odmiana pospolita oraz cytrynowa werbeny stosowana jest w ziołolecznictwie na różne problemy z układem pokarmowym.

Werbena patagońska ma twarde i wytrzymałe łodygi, z których wyrastają liście, są one podłużne. Uprawiana w ogrodzie może osiągnąć nawet do metra wysokości. Preferuje ona stanowiska słoneczne, choć dobrze osłonięte przed wiatrem. Kiedy dobrze się ukorzeni, jest w stanie wytrzymać przedłużającą się suszę. Przy uprawie pamiętaj, aby zapewnić jej odpowiednie podłoże – żyzne i bogate w składniki odżywcze.

Najpopularniejsze odmiany werbeny patagońskiej, z jakimi możesz spotkać się w Polsce, to:

  • „Lollipop” – niska odmiana werbeny, która ma drobne kwiatki, są one zebrane w kwiatostany przypominające główki. Może ona dorastać do 70 cm wysokości. Ma dość niskie wymagania, podobnie jak pozostałe odmiany. Do ogrodu przyciąga wiele rodzajów owadów zapylających kwiaty;
  • „Little One” – karłowata odmiana werbeny. W ogrodzie może dorastać do 50 cm wysokości. Należy ona do roślin sterylnych, czyli takich, które nie rozsiewają się same. Preferuje dobrze nasłonecznione stanowiska i ma (podobnie jak inne werbeny) niskie wymagania glebowe.

Jak sadzić i przesadzać werbenę patagońską?

Werbena patagońska to roślina, którą znajdziesz zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w Internecie. Jeżeli zdecydujesz się na zakup sadzonki, pamiętaj, aby umieszczać ją w gruncie w odległości ok. 20-40 cm od siebie. W kolejnych latach rozstaw może wymagać zwiększenia odległości. Sadzenie powinno odbywać się mniej więcej w połowie maja, po ustąpieniu ostatnich przymrozków.

Sadzonki należy obficie podlać, pamiętając o tym, aby gleba nie była zbyt mocno zakwaszona. Jeżeli chodzi o kwitnienie, to werbena patagońska robi to od lipca, do wystąpienia pierwszych przymrozków późną jesienią.

Możesz również zdecydować się na własną rękę wyhodować roślinę z siewek, jednak to może wymagać dodatkowego zaangażowania. Sadzonki werbeny są dobrym i szybkim rozwiązaniem zarówno dla początkujących, jak i zaprawionych w boju ogrodników. Jeżeli odpowiednio podejdziesz do kwestii uprawy i pielęgnacji rośliny, będziesz mógł/mogła cieszyć się jej urokiem przez długi czas.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.