Jak zlokalizować wyciek wody?

Wiele osób, które zobaczą, że mają wyciek wody w domu, zastanawia się nad tym, w jaki sposób dokładnie zlokalizować przyczynę problemu. Zazwyczaj większość z nas słyszała o badaniu kamerą termowizyjną, ale już o innych sposobach wykrywania nieszczelności, wiemy bardzo mało. Do takich celów można wykorzystać metodę elektroakustyczną albo gazu znacznikowego. Do awarii podziemnych stosuje się metodę korelacyjną, a wewnątrz budynku metody termowizyjne i wilgotnościomierza.

Jak zlokalizować wyciek wody w ścianie – różne metody

Najprostszą i skuteczną metodą lokalizacji wycieków wody jest pomiar wilgotności ścian. Do takiego zadania wystarczy podstawowy sprzęt pomiarowy.

Próby ciśnieniowe, które określa się również jako próby szczelności, to kolejna nowa metoda pozwalająca zlokalizować wyciek. Do tego celu należy zastosować specjalny manometr wzorcowy.

Badanie kamerą termowizyjną pozwala rejestrować promieniowanie cieplne w budynku. Jest to szybka i skuteczna lokalizacja wycieków wody, zarówno z instalacji wody użytkowej, jak i instalacji grzewczych, które mogą być umiejscowione w podłodze lub ścianie nieruchomości. Termowizja daje natychmiastowe wyniki, dzięki czemu łatwo znaleźć fragment powierzchni ściany czy podłogi, gdzie występuje problem.

Kolejne sprawdzone metody poszukiwania wycieku w budynku

Badanie gazem znacznikowym polega na wprowadzeniu do instalacji wodnej gazu obojętnego. Musi być on bezwonny i niepalny, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania. Lokalizacja wycieku jest bardzo łatwa, ponieważ należy wprowadzić mieszaninę do instalacji i jeśli gdzieś będzie nieszczelność, pęknięcie albo jakikolwiek ubytek, to gaz znacznikowy będzie wyciekał w tym miejscu.

Do instalacji kanalizacyjnych najczęściej stosuje się kamery inspekcyjne. Są to specjalne przyrządy do wykrywania przecieków wody. Kamery należy wprowadzić do instalacji, a następnie odszukać usterkę, dlatego też fachowiec musi wykazać się tutaj dużą precyzją. Problemy najczęściej występują w rurach kanalizacyjnych ukrytych za przedściankami, odpływach z wanny albo brodzikach.

Istnieją jeszcze metody akustyczne, które obejmują kilka urządzeń do wykrywania przecieków wody. W tym celu używa się korelatory, mierniki ultradźwiękowe albo geofony. Nawet niewielki wyciek powoduje fale dźwiękowe, które wychwycone są przez te przyrządy. Wszystko jest zarejestrowane, dzięki czemu na podstawie zapisanego obrazu można określić lokalizację wycieku.

Który sposób wybrać do lokalizacji wycieku?

Wybór konkretnej metody będzie uzależniony od problemu, który wystąpił w budynku. Fachowiec na początek dokona analizy i na tej podstawie zdecyduje, jakie wybrać odpowiednie narzędzia i zlokalizować miejsce wycieku wody.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.