Jak zachęcić nastolatków do aktywnego spędzania czasu

W dzisiejszych czasach już każdy z nas ma nieograniczony dostęp do komputerów, internetu i innych technologii. Można przy tym szybko zauważyć, że dzieci spędzają mnóstwo, wolnych chwil przed ekranami swoich laptopów. Dlaczego tak się dzieje i jak uchronić przed tym swoje dzieci?

Internet, czyli drugie życie nastolatków

Spędzanie wolnego czasu na facebooku jest dla nastolatków rzeczą zupełnie normalną. Chcą oni szybko skontaktować się ze swoimi znajomymi i dowiedzieć się, co u nich słychać. To właśnie dlatego korzystają regularnie z różnych społeczności. Nie ma w tym nic złego, póki dziecko potrafi rozróżniać świat rzeczywisty, od tego realnego. Niestety, granice szybko się zacierają. Nastolatkowie już nie chcą wychodzić na spotkania ze znajomymi, bo przecież mogą szybciej się z nimi skontaktować. Zamiast pograć w piłkę wolą ślęczeć nad ekranami tabletów, grając w kolejne gry. Czy jednak można z tym zawalczyć?

Jak przekonać nastolatków do innego spędzania czasu?

Nastolatki zwykle nie lubią, gdy czegoś się im zabrania. Lepiej więc nie krytykować całkowicie internetu oraz technologii, a jedynie je ograniczyć. Można ustalić czas, w którym dane dziecko może korzystać z laptopa. Następnie należy postarać się wypełnić mu wolne chwile. W tym celu czasem wystarczy zainteresować czymś młodego człowieka. Najlepiej zapisać go na jakieś zajęcia dodatkowe. Mogą to być lekcje gry na gitarze, kurs komputerowy bądź warsztaty artystyczne. Gdy dziecko odnajdzie swoją pasję, samo będzie chciało się nią zająć. Przestanie wtedy myśleć o życiu internetowym.

Jak pokonać uzależnienie od internetu?

Niestety, od wszystkiego można się uzależnić. Uzależnienie od internetu coraz częściej dotyka młodych ludzi. Na szczęście z każdym nawykiem da się zawalczyć. Tutaj sprawdzi się terapia szokowa. Najlepiej całkowicie odłączyć dziecko od wirtualnego świata. Początkowo będzie się ono buntować, jednak później samo zacznie szukać dla siebie innych atrakcji. Być może wtedy samodzielnie pokona swoje uzależnienie od internetu.

———–
Zdjęcie: pixabay.com/Kaboompics
CC-License: CC0

2 thoughts on “Jak zachęcić nastolatków do aktywnego spędzania czasu”

  1. Ja nie jestem w stanie odgonić mojej córki laptopa i smartfona. Zamiast gdzieś wyjść to wolą siedzieć na facebooku czy rozmawiać przez skype, a jak już gdzieś wychodzą to najczęściej do galerii. Próbowałam ją namówić na jakieś zajęcia ale jest bardzo oporna.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.