Piekarnik osobno czy z kuchenką? Co będzie lepsze – podpowiadamy

Jeśli przygotowujesz się do urządzania kuchni od podstaw albo planujesz jej remont, być może zaskoczy cię mnogość rozwiązań dostępnych na rynku. Niektóre nadal są ciekawą nowinką, inne zostały już sprawdzone i są rekomendowane przez wielu użytkowników. Jednym z pytań, na które na pewno musisz sobie odpowiedzieć już na etapie wstępnych założeń, jest to, czy lepiej wybrać piekarnik osobno czy zintegrowany z kuchenką? Która opcja jest wygodniejsza? Która lepiej sprawdzi się z praktycznego punktu widzenia?

1. Piekarnik osobno czy z kuchenką – od czego zacząć decyzję?

2. Kuchenka wolnostojąca – zalety

3. Piekarnik osobno – najważniejsze atuty rozwiązania

Kiedy wybierasz sprzęt AGD, warto weryfikować dane na jego temat. Pomocne narzędzia to zestawienie płyt indukcyjnych na 2024 oraz dane z rankingu piekarników do zabudowy.

Piekarnik osobno czy z kuchenką – od czego zacząć decyzję?

Jeszcze kilkanaście lat temu odrębne sprzęty do zabudowy były postrzegane przez pryzmat nowinki i mało popularnej alternatywy, dlatego to właśnie wolnostojąca kuchenka łącząca funkcję płyty i piekarnika stanowiła typowy kuchenny widok. Dzisiaj jednak pierwsza opcja stała się już w zasadzie powszechna. Nadal jednak kuchenki mają swoich gorących zwolenników. Od czego więc zacząć, aby dokonać optymalnego wyboru?

Przede wszystkim zadaj sobie pytanie, jakie praktyczne i estetyczne różnice wniesie ze sobą każda z tych opcji. Kuchenka, która łączy funkcje piekarnika i płyty grzewczej jest z pewnością bardziej ekonomiczna – zarówno jeżeli mamy na myśli koszty zakupu, jak również samego podłączenia i uruchomienia. W zależności od tego, czy zdecydujesz się na sprzęt elektryczny czy gazowy,  wystarczy podłączyć go do gniazdka elektrycznego lub instalacji gazowej, a następnie rozpocząć użytkowanie. Pamiętaj, że w przypadku gazu całą procedurę ze względów bezpieczeństwa musi przeprowadzić wykwalifikowany specjalista.

Kuchenka wolnostojąca – zalety

Zakup kuchenki wolnostojącej przynosi szereg korzyści pod różnymi względami. Do najważniejszych zalet tego rozwiązania zaliczają się:

  • możliwość zamontowania kuchenki w niemal dowolnym punkcie, o ile tylko można poprowadzić w ten sposób instalację,
  • szybkość instalacji – kuchenkę można uruchomić bardzo szybko, nawet przed zamontowaniem pełnej zabudowy kuchennej,
  • niższe koszty – takie sprzęty są zwykle sporo tańsze.

Mimo oczywistych zalet kuchenek stojących, trzeba przyznać, że pod różnymi względami nie dorównują one płytom kuchennym przeznaczonym do zabudowy. Ich ograniczenia, takie jak niemożność oddzielenia piekarnika od płyty grzewczej czy znaczne rozmiary, które utrudniają montaż w ciasnych kuchniach, stanowią jedynie kilka powodów, dla których coraz więcej osób decyduje się na instalację płyty kuchennej.

Piekarnik osobno – najważniejsze atuty rozwiązania

Drugie z omawianych rozwiązań zdecydowanie przewyższa kuchnie wolnostojące pod względem funkcjonalności. Przede wszystkim, płyta grzejna i piekarnik mogą zostać umieszczone w zupełnie różnych miejscach w kuchni. Warto zwrócić uwagę na opcję, w której piekarnik w zabudowie jest lokowany na przykład na wysokości twarzy, co zdecydowanie ułatwia korzystanie z niego i sprawia, że wyjmowanie gorącej potrawy staje się bezpieczniejsze.

Zabudowa piekarnika i innych urządzeń AGD w meblach istotnie poprawia także estetykę całego pomieszczenia głównie za sprawą spójności aranżacji. Piekarnik jest obramowany zabudową szafek, dlatego na widoku pozostaje jedynie jego front oraz panel sterowania. Dzięki temu całość prezentuje się dużo atrakcyjniej.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.