Jak zabezpieczyć drewniane wyposażenie ogrodu przed jesienią?

Latem czerpiemy z naszych ogrodów mnóstwo korzyści. Zbieramy przepyszne owoce, wypoczywamy w promieniach słońca oraz organizujemy spotkania z bliskimi przy aromatycznym grillu. Zbliżająca się jesień to czas, w którym warto odpowiednio zadbać o wyposażenie ogrodu, z którego korzystaliśmy podczas ciepłych tygodni. Nie trzeba wiele – zwykle wystarczy farba do drewna, kilka narzędzi, a także trochę wolnego czasu. Dobrze odświeżone i zabezpieczone drewniane elementy odwdzięczą się nam w kolejnym sezonie, znów świetnie się prezentując oraz doskonale spełniając swoją rolę.

Na które drewniane elementy w ogrodzie warto zwrócić uwagę?

Istnieje wiele powierzchni drewnianych, które mogą wymagać ochrony w miesiącach jesiennych i zimowych. Przygotowaliśmy krótką listę najważniejszych z nich, by na pewno niczego nie pominąć. Podczas prac zabezpieczających trzeba zwrócić uwagę na:

– drewniane panele ogrodzeniowe i słupki ogrodzeniowe,
– drewniane elementy tarasu i jego barierki,
– meble ogrodowe, takie jak leżaki, krzesła, stoły itp.,
– drewniane bramy garażowe i drzwi zewnętrzne,
– szopki i narzędziownie
– przydomowe place zabaw,
– piaskownice,
– pergole.

Dlaczego takie elementy warto w ogóle zabezpieczać? Wilgoć, opady deszczu, mróz oraz czynniki biologiczne (np. rozkładające się liście) mogą prowadzić do uszkodzeń naturalnego materiałów. Odpowiednio przygotowane drewno świetnie zniesie trudne warunki atmosferyczne i będzie dobrze wyglądać przez długie lata.

Jak zabezpieczyć drewniane wyposażenie ogrodu przed jesienią i zimą?

Jeśli chcemy skutecznie chronić swoje drewniane powierzchnie w miesiącach jesiennych oraz zimowych, musimy podjąć kilka kroków. Pierwszym z nich powinno być wniesienie wszystkich możliwych elementów wyposażenia, takich jak krzesła, stoły czy ławki do zamkniętych przestrzeni – garażu, szopy, piwnicy, poddasza itp. To, co zostanie na zewnątrz, można przykryć specjalnymi pokrowcami lub grubą folią.

Drugim krokiem powinno być dokładne oczyszczenie wszelkich drewnianych powierzchni, np. dedykowanymi do tego środkami, a także zrobienie prostego przeglądu i naprawienie uszkodzeń. Wszelkie większe ubytki warto uzupełnić, zwłaszcza w elementach, które pozostaną zimą na zewnątrz, by nie zbierała się w nich woda, powodując pęknięcia naturalnego materiału.

Trzeci krok to pomalowanie drewnianych elementów. Tutaj konieczna będzie dobra farba do drewna. W przypadku wszelkich powierzchni, które zostaną na zewnątrz przez całą jesień i zimę warto wykorzystać produkt, zapewniający skuteczną ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. Trzeba pamiętać nie tylko o samej farbie nawierzchniowej, ale także podkładzie do gruntowania o właściwościach konserwujących.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.